Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Putin, criticat de unul dintre ei mai puternici oligarhi ai săi, Konstantin Malofeev. El a ridiculizat restricțiile de pe rețelele de socializare

Konstantin Malofeev a criticat pe față deciziile luate de Kremlin în ceea ce privește restricțiile și interdicțiile referitoare la rețelele de socializare. Malofeev, cunoscut drept unul dintre oligarhii cei mai apropiați de Vladimir Putin, a ridiculizat măsurile impuse în Rusia. El cere redeschiderea accesului la Telegram și susține că aplicația alternativă lansată de ruși, Max, nu funcționează bine, deși este impusă la nivel de stat în Rusia.

Totodată, magnatul rus subliniază că autoritățile ruse „simulează securitatea”, din moment ce dronele ucrainene continuă să lovească Rusia.

„Siguranța, securitatea completă, a sosit pe 18 iunie”, a postat Malofeev, cu fererire la atacul uriaș cu drone ucrainene asupra Rusiei, în special asupra Moscovei.

Malofeev cere redeschiderea Telegram pe teritoriul Rusiei

În consecință, el spune că nu mai vrea să-și utilizeze canalul de mesagerie Max, despre care spune că este incomod „mai ales când zboară o rachetă”.

În consecință, în ciuda interdicțiilor, Malofeev precizează că el va continua să utilizeze Telegram și că nu se va muta pe platformele impuse de stat.

„Programul menit să ne protejeze de Telegram a început în martie anul trecut. Atunci ni s-a spus că Telegram devenise principalul instrument al serviciilor de informații ale NATO și al regimului de la Kiev. Blocarea continuă, dar și infracțiunile continuă. Unde a fost marele efect salvator al dezactivării Telegram? Câte drone s-au întors îngrozite după ce au aflat că mesajele rușilor se încărcau greu? Câte raiduri au fost anulate la Kiev pentru că Moscova a învins o aplicație de mesagerie?”, a scris Malofeev, care cere să fie reactivată Telegram și a subliniat că „ceva nu a mers bine”, pentru că „sabotajul și teroarea nu au scăzut”.

Konstantin Malofeev, în vârstă de 51 de ani, este un influent om de afaceri și este cunoscut drept „oligarhul ortodox”. El este un bancher care a deține grupul Țargrad, cu afaceri în domeniul media. Malofeev finanțează de mult timp propaganda rusă în Europa.

După startul războiului din Ucraina, Rusia a blocat accesul la multe rețele de socializare și aplicații de mesagerie, iar din vara lui 2025, a restricționat chiar și accesul la Whatsapp. Tot de atunci e blocat și Telegram, aplicație care era folosită de ruși inclusiv pe front. Motivul a fost acela că aplicația ar fi fost folosită „pentru coordonarea unor activități ilegale pe teritoriul Rusiei”, precum acte de sabotaj ale ucrainenilor, care ar fi compromis aplicația.

După interzicerea Telegram, Rusia a lansa aplicația Max, care a devenit obligatorie de la 1 septembrie 2025. Toate mesajele din această aplicație trec însă prin „filtrul” statului rus.

Malofeev propune să fie redeschis Telegram, pentru că Max nu este deloc bună, potrivit publicației Meduza.

„Nu există o funcționalitate completă de comentarii. Nu există povești stabile pentru creatorii de canale. Nu există o funcție independentă de difuzare. Nu există statistici transparente. Nu există analize clare sau monetizare. Există în mod regulat blocări, blocări, notificări instabile și dificultăți la trimiterea și primirea mesajelor. Există suspiciuni mai mult sau mai puțin rezonabile de spyware”, a explicat Malofeev.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews