PSD a decis în unanimitate să își asume guvernarea și l-a propus pe președintele formațiunii, Sorin Grindeanu, pentru funcția de prim-ministru, în cazul în care va primi mandatul de formare a Guvernului din partea președintelui Nicușor Dan.
Anunțul a fost făcut de liderul PSD la finalul ședinței Biroului Permanent Național.
„România se află într-o situație extrem de complicată. Economia se resimte după experiențele nefericite, mai ales din ultimul an, iar puterea de cumpărare a populației și în special a categoriilor vulnerabile s-a prăbușit. Avem nevoie rapid de un guvern funcțional și nu de un nou sezon de conflicte politice. Încrederea românilor în clasa politică în acest moment este zero și toți, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate pentru că s-a ajuns în acest punct”, a declarat Sorin Grindeanu.
Liderul social-democrat a susținut că partidele trebuie să lase deoparte disputele politice și să se concentreze pe soluții pentru cetățeni.
„Cred că a venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alții și să venim cu soluții concrete care să pună mai presus oamenii decât calculele politice care ne-au ghidat în ultimele săptămâni”, a menționat Grindeanu.
PSD îl propune pe Grindeanu pentru funcția de premier
În urma ședinței conducerii partidului, social-democrații au decis să își asume guvernarea și să îl susțină pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru.
„Din acest motiv, Biroul Permanent Național a decis în unanimitate să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier. De asemenea, am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertatea totală în alegerea propunerilor de miniștri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la președintele României”, a precizat Grindeanu.
Grindeanu a precizat că dorește să aibă libertate deplină în desemnarea echipei guvernamentale și a transmis că partidul este pregătit să își asume responsabilitatea conducerii țării.
Negocieri cu partidele pro-occidentale
PSD anunță că va începe discuții cu celelalte formațiuni pro-occidentale din Parlament pentru stabilirea unui acord politic care să susțină viitorul Executiv. Printre prioritățile menționate de liderul PSD se numără implementarea Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), programul european SAFE și respectarea țintelor de deficit bugetar.
„PSD își poate asuma guvernarea doar în condiții clare și transparente. De aceea, am decis să avem o formațiune de mediere care să discute cu celelalte partide politice pro-occidentale din Parlament draftul unui acord politic. Vorbim despre priorități generale ale României pe termen scurt și mediu: PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE și respectarea țintelor de deficit, nu despre condiții impuse PSD.
PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va exista un guvern PSD, acesta va fi un guvern care nu se va teme și care nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. Va fi în serviciul românilor și doar al românilor”, a declarat Grindeanu.
Grindeanu: „PSD va juca exclusiv pe mâna sa”
Sorin Grindeanu a afirmat că, dacă va conduce viitorul Guvern, PSD va avea autonomie totală asupra programului de guvernare. Acesta a susținut că obiectivul principal al partidului este relansarea economiei și recâștigarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului.
„PSD va juca exclusiv pe mâna sa. Obiectivul este simplu: relansarea economică și recâștigarea încrederii românilor în capacitatea clasei politice de a livra prosperitate.
Este singura idee care trebuie să stea la baza acestui acord politic, indiferent de formula pe care o va alege președintele Nicușor Dan. Personal, resping orice pact bazat pe funcții. Sunt de acord doar cu un acord bazat pe idei care să ofere prosperitate românilor. Acum vom vedea cu adevărat cine este preocupat de situația României”, a conchis acesta.
