Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, afirmă că nu va contesta o eventuală decizie de excludere din PNL, după ce a votat pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea.
Într-o postare pe Facebook, liberalul spune că a susținut constant ideea intrării PNL la guvernare, în condițiile în care România are nevoie de un executiv cu puteri depline, și reclamă un „paradox” în interiorul partidului.
„Cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă. E un paradox”, a transmis Predoiu.
Fostul prim-vicepreședinte PNL susține că, în ultimele săptămâni, el și alți colegi au pledat pentru participarea partidului la guvernare, pe motiv că prelungirea crizei politice riscă să afecteze piețele financiare și mediul economic. În schimb, majoritatea din partid a susținut până recent că PNL ar trebui să meargă în opoziție și să nu continue o formulă de guvernare alături de PSD.
Predoiu spune că a ales să voteze pentru Guvernul Veștea din convingerea că România avea nevoie urgentă de un executiv funcțional, chiar dacă la momentul votului era deja clar că nu există suficiente voturi pentru ca acel cabinet să treacă de Parlament.
„Știam că votul meu nu poate contribui la validarea Guvernului, pentru că nu erau suficiente voturi în sală. Puteam să ne abținem și să evităm o discuție neplăcută cu partidul, dar am ales să ne spunem punctul de vedere până la capăt”, a explicat el.
Liberalul respinge ideea unei acțiuni concertate împotriva PNL și spune că votul pentru cabinetul Veștea a fost o opțiune politică asumată, menită să contribuie la ieșirea din blocajul guvernamental, nu o tentativă de subminare a partidului.
În același mesaj, Predoiu afirmă că este pregătit să suporte consecințele politice ale votului său și că nu va contesta o eventuală excludere.
„În ceea ce mă privește, sunt gata să accept aceste consecințe. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare și îmi voi continua activitatea publică în condițiile date”, a transmis ministrul interimar de Interne.
Declarațiile vin în contextul în care PNL a început procedurile pentru sancționarea liberalilor care au susținut Guvernul Veștea.
Tot marți, liderul partidului, Ilie Bolojan, a anunțat după consultările de la Cotroceni că PNL este dispus să voteze fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie un executiv minoritar PNL-USR-UDMR.
