Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că este important ca România să aibă un nou Guvern cât mai repede, invocând termenul de 31 august pentru obiectivele din PNRR. El a precizat că ar fi de preferat ca Executivul să fie învestit până marți, înainte ca parlamentarii să intre în vacanță.
Nicușor Dan: „Ar fi bine să avem un guvern până marți”
Liderii principalelor partide pro-europene - Bolojan, Dominic Fritz, Kelemen Hunor și Sorin Grindeanu - s-au reunit joi la Vila Lac pentru a continua negocierile privind viitoarea formulă de guvernare. Negocierile nu au avut niciun rezultat, potrivit surselor Euronews Euronews.
Octavian Vasilescu, jurnalist Euronews: Aveți informații despre ce au discutat liderii la Vila Lac, pentru că s-ar fi ajuns la un nou blocaj. Vreau să vă întreb dacă există riscul ca Guvernul Bolojan să rămână interimar până la toamnă?
Nicușor Dan, președintele României: „Nu vreau să fac această predicție, însă pentru România este important - pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR - e important să avem un guvern cât mai repede și pentru că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți, ar fi bine să avem un guvern până marți. Asta e ce pot să vă spun în momentul ăsta.”
