În ziua în care președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Eugen Tomac, actualul prim-ministru interimar și președinte al PNL, Ilie Bolojan, a fost invitatul lui Tudor Mușat la emisiunea „Vocile care contează”. Liderul Guvernului a precizat că PNL va discuta cu premierul desmenat de Nicușor Dan, Eugen Tomac, însă asta nu înseamnă că liberalii vor vota noul guvern.
Totodată, Ilie Bolojan a subliniat încă o dată dificultățile de a lucra cu PSD. Șeful Guvernului spune că social-democrații „au mințit”.
- „Luni, vom avea o discuție cu premierul desemnat”.
- „Avem rezerve față de posibilitatea ca un guvern tehnocrat să aibă o guvernare cu rezultate”.
- „Tot ce au răbdat românii până acum va fi anulat”.
- „Ne-am pierdut total încrederea în ceea ce face acest partid, PSD".
- „PSD nu doar că a fugit de răspundere, dar a mințit, a căutat să identifice vinovații, nu a respectat nimic.”
- „PNL nu va bloca posibilitatea unor alegeri anticipate.”
- „Față de estimările legate de PIB-ul de anul viitor, am putea crește cu câteva miliarde, șapte, opt, nouă miliarde.”
Ilie Bolojan: „Vom avea o discuție cu premierul desemnat”
Ilie Bolojan anunță o reformă în interiorul PNL. Colaborarea cu USR continuă
Ilie Bolojan: „Vom lucra să reconstruim PNL și să venim în fața românilor, în 2028, cu un partid care are un program pentru a moderniza România. E foarte greu să faci politici dificile, de genul celor pe care le-am făcut, cu 15% în Parlament. Dacă vrem să putem face ceva mai mult pentru România, ai nevoie de o structură parlamentară, de un pachet parlamentar mult mai mare, în așa fel încât să poți să pui în practică proiecte pentru țară. Nu se poate altfel.
Astăzi avem o colaborare parlamentară pe care am dezvoltat-o cu cei cu care am fost în guvernare. Avem negocieri în permanență cu USR pentru a ne corela pozițiile și lucrăm, în această perioadă, la această formulă de colaborare. În perioada următoare, în funcție de evoluția situației politice din România, cu siguranță că trebuie gândit și la un proiect pentru 2028, dar care se bazează pe realitățile pe care le vom avea, în așa fel încât fiecare partid să își consolideze oferta. Noi vrem să venim cu oameni noi, să ne întărim organizațiile care sunt slabe, să deschidem partidul pentru oamenii performanți, să susținem meritocrația și să venim cu proiecte serioase. Dacă nu convingem mai mulți români, degeaba cei care ne-au votat au așteptări.”
Cu cât poate crește fondul de salarii
Ilie Bolojan: „Este o gravă eroare să creezi așteptări care nu pot fi onorate. Și în toată retorica pe care au avut-o cei care comunicau pe aceste spețe s-au creat speranțe și așteptări de creșteri de salarii (...), evident că nu se mai putea. Asta este problema atunci când promiți mai mult decât poate fi susținut în realitate. Suntem după o perioadă în care, pe de-o parte, am avut plafonarea salariilor, am avut plafonarea pensiilor, dar, în același timp, am avut inflația, pe care nu o putem nega, care, în mod inevitabil, a afectat puterea de cumpărare. Este o realitate pe care nu o putem nega, dar nici nu o puteam evita foarte mult.
Trebuie făcută o formă de indexare începând de anul viitor. Dar, din nou, ca să faci această indexare, trebuie să respectăm și angajamentele pe care le-am luat ca țară în 2021 cu PNRR-ul, ceea ce înseamnă că trebuie să ne încadrăm într-o anumită anvelopă. Pe de altă parte, trebuie să venim cu o lege care să reașeze lucrurile care au fost distorsionate în acești ani prin numeroasele modificări care au fost făcut.
Avem un fond total de salarii de 166 de miliarde de lei și, conform tuturor analizelor, nu ne putem crește acest fond de salarii decât în limita posibilităților acestei țări. Asta înseamnă să păstrăm acest procent din PIB pe care îl avem și astăzi. Față de estimările legate de PIB-ul de anul viitor, am putea crește cu câteva miliarde, șapte, opt, nouă miliarde.
Partidele au agreat că limita care a fost acceptată de Ministerul de Finanțe, ca să nu ieșim din indicatorii macroeconomici, este de două miliarde. Ori gândiți-vă că dacă li s-au generat niște așteptări că va crește cu 30 de miliarde, cu 18 miliarde sau cu 12 miliarde fondul de salarii, este normal că atunci când oamenii au văzut că nu le cresc salariile cu cât au așteptat au început să protesteze.
Vrem să creștem salariile mai mult în România, n-avem decât două posibilități: să avem mai mulți bani la buget, ceea ce nu este foarte simplu, sau să reducem baza de cheltuieli. Eu cred că soluția corectă pentru România este să ne reducem cheltuielile, în sensul în care avem încă multe instituții în care avem personal supradimensionat. Asta este o realitate.
Este anormal, din punctul meu de vedere, să ții trei oameni într-o anumită zonă, plătiți mediu, în loc să ții doi oameni plătiți bine, care pot face lucruri de trei. Cel de-al treilea nu justifică activitatea acolo. El creează doar probleme, creează lipsă de motivație pentru cei care sunt competenți și îi împinge să plece către sectorul privat.
Au discutat cu liderii de grup din Parlament, au căzut de acord pe anumite forme și am spus foarte clar: cât este anvelopa, atât aveți avizul de la Finanțe. Din punctul meu de vedere, mergeți și prezentați proiectul. Fără să intru în detalii, orice s-ar discuta și oricum s-ar modifica, mai mult de atât nu se poate.”
Ilie Bolojan spune că nu își reproșează nimic
Ilie Bolojan: „Am conștiința curată că, în toată această perioadă, nu am declanșat conflicte. În toate discuțiile din coaliție, am fost cât se poate de diplomat, am găsit întotdeauna soluții, dacă s-a dorit a fi găsite. Faptul că UDMR, USR și minoritățile nu au avut niciodată niciun reproș a face premierului legat de o abordare sau alta, arată clar că am lucrat în mod corect, echidistant și căutând să nu fiu premierul unui partid, să nu am o agendă politică, ci să am agenda României. Asta am făcut în toată această perioadă.
Am făcut tot ce s-a putut ca lucrurile să meargă înainte, nu am ce să-mi reproșez. Asta nu înseamnă că sunt un om perfect, că unele lucruri nu puteau fi făcute mai bine. Dar totul a fost făcut cu bună credință și cu normalitate.”
PNL nu va bloca posibilitatea alegerilor anticipate
Ilie Bolojan: „Sigur că este o ipoteză constituțională (n.r.: alegeri anticipate), în condițiile în care două guverne nu reușesc să treacă de votul Parlamentului, președintele României poate declanța alegeri anticipate. Aceste alegeri sunt o măsură în care, dacă nu se găsește o măsură de funcționare, pe fondul unui Parlament pulverizat și anumitor blocaje, apare perspectiva că, în urma unor astfel de alegeri, s-ar schimba configurația Parlamentului într-o măsură în care lucrurile ar putea fi reașezate.
Dacă e să fac o apreciere personală, PNL nu va bloca o astfel de ipoteză, dar e puțin probabil să ajungem acolo.”
Zero încredere în PSD
Ilie Bolojan: „În afară de lucrurile care țin de țara noastră, de a avea un guvern eficient, de a nu ieși din țintele bugetare - altfel, tot ce au răbdat românii până acum, va fi anulat și ne vom întoarce într-o situație mai complicată - în afară de a gestiona corect lucrurile, de a face o bună guvernare, avem și o experiență din această perioadă cu PSD, timp în care ne-am pierdut total încrederea în ceea ce face acest partid.
Nu și-au respectat înțelegerile, deși aveam un program de guvernare scris, cu elemente explicite, că se va reduce cu 20% personalul, deși aveam alte lucruri. Un partid care, în perioada asta, nu doar că a fugit de răspundere, dar a mințit, a căutat să identifice vinovații, nu a respectat nimic, culminând cu acțiunea de a dărâma Guvernul atunci interesele clientelei politice au fost afectate, nemaiexistând nicio bază de încredere, noi nu mai putem să votăm un guvern în care există secretari de stat desemnați de PSD sau miniștri care sunt în mod evident asociați acestui partid. Nu pentru că avem o problemă cu vreo persoană, ci pentru că, neavând nicio bază de încredere, nu ai cum să-ți imaginezi că vei merge mai departe cu astfel de oameni.
Nu cred că se pot lua în calcul schemele de personal ale structurilor guvernamentale, directori, etc, pentru că acești oameni, în general, le ocupă prin concurs. În termeni reali, cei care cunosc situația guvernărilor noastre, o bună parte din oamenii de decizie din eșaloanele 2 și 3 ale Guvernului, în serviciile deconcentrate ale acestei țări sunt oameni care au ajuns pe o filieră a PSD și PSD, indirect, are o bună reprezentare în aparatul de stat. Nu putem să votăm un guvern în care oameni de decizie care generează politicile guvernului provin de la PSD. Drumul PNL nu mai este alături de PSD, ne-a ajuns și cred că și românii s-au convins de acest lucru.
Trebuie văzut dacă va trece acest guvern, iar dacă va trece, nu cred că comportamentul PSD se va schimba. Lor le convine un astfel de guvern tehnocrat pentru că îi ajută să fugă de răspundere. E mult mai comod să fii într-un guvern, în liniiel 2, 3, dacă se poate, să beneficiezi de anumite avantaje ale guvernării și seara să-l desființezi la TV, în mod direct, sau prin goarnele pe care le pot folosi. Asta a fost o tactică și vedem că asta se întâmplă chiar și în aceste zile.
Noi avem, ca și condiție în ceea ce privește absorbția fondurilor din PNRR, menținerea unor echilibre bugetare. Dacă vine un guvern cu politici populiste, sau căruia i se modifică legile în Parlament într-o manieră în care pierde venituri fără să scadă cheltuielile, practic, conform înțelegerii pe care o avem cu Comisia, ni se suspendă proiectele europene imediat.
Noi avem, ca și condiție în ceea ce privește absorbția fondurilor din PNRR, menținerea unor echilibre bugetare. Dacă vine un guvern cu politici populiste, sau căruia i se modifică legile în Parlament într-o manieră în care pierde venituri fără să scadă cheltuielile, practic, conform înțelegerii pe care o avem cu Comisia, ni se suspendă proiectele europene imediat.
Cea mai proastă situație pentru România este să avem o guvernare în care nu există livrabile, deci guvernul nu livrează, nu răspunde la problemele grave pe care le avem, este susținut artificial în Parlament, doar pentru ca unii să nu-și asume răspunderea și să se vină din nou cu politici populiste. Gravitatea nu va fi ceea ce se întâmplă în aceste zile, ci ceea ce se va întâmpa în 2028, când vom risca un vot puternic anti sistem, dar trebuie să vezi ce pui în loc. Ăsta e un pericol foarte mare și nu mai trebuie să facem acest lucru.”
PNL va avea o discuție cu Eugen Tomac
Ilie Bolojan: „Domnul Tomac l-a contactat pe domnul Dan Motreanu, secretarul general al PNL și, foarte probabil, luni, vom avea o discuție cu premierul desemnat, în așa fel încât să putem convoca forul de conducere al partidului și să luăm o decizie.
Avem rezerve față de posibilitatea ca un guvern tehnocrat să aibă o guvernare cu rezultate în perioada următoare. Pe de o parte, pentru că nu este suficient ca un guvern să fie format din oameni de bună calitate, care să fie bine intenționați. E nevoie ca el să aibă o susținere fără echivoc în Parlament, pentru că, vrei, nu vrei, ajungi la o susținere parlamentară. Or ce se va întâmpla, așa cum am văzut că s-a întâmplat în ultimele 11 luni?
Atunci când Guvernul va fi pus în situația inevitabilă de a lua măsuri care nu sună bine, nimeni nu va mai fi lângă Guvern pentru a-i susține aceste măsuri și proiecte de lege pe care le va iniția, ordonanțe care vor trebui aprobate vor risca să nu fie susținute, să fie măcelărite. Și, având o negociere cu Comisia Europeană pe o speță sau alta, să te trezești că vii cu o ordonanță care este total demontată în Parlament și să iasă la final un act normativ care, pe de o parte, nu respectă înțelegerile și care îți generează lucruri care îți creează probleme, costuri suplimentare, cheltuieli suplimentare pe buget, venituri mai mici etc.
Am trăit această experiență cu PSD, care fugea de responsabilitate, deși era în guvern, deși se luau deciziile în prezența lor. Gândiți-vă că, în perioada următoare, când un guvern tehnocrat nu mai are o susținere explicită din partea unei coaliții, riscul să nu aibă susținere în Parlament este foarte mare.
Vă rog să vă gândiți că vor fi propuneri în comisii care sună bine, ceva care acordă niște reduceri. Anul trecut, am fost puși în situația în care să creștem norma de predare la profesori, de la 16-18 ore la 20 de ore. În Germania este 24. Acum o săptămână-două, pe fondul nefuncționării coaliției, am avut o propunere prin care, la una din comisiile din Parlament, s-a redus din nou la 18 ore.
În general, ceea ce sună bine parlamentarii trans-politic votează. Ne vom trezi deci cu niște voturi care vor suna bine, cu abordări de tip populist și lucrurile nu au cum să funcționeze. E o problemă de responsabilitate. Dar vom avea discuții, vom vedea care este agenda pe care o propune premierul desemnat și vom lua o decizie după aceste consultări."
Guvernul Bolojan a fost demis pe 5 mai 2026, în urma moțiunii de cenzură inițiate de PSD și AUR. De atunci, Ilie Bolojan a condus Executivul în calitate de interimar.
Președintele Nicușor Dan a convocat consultări cu partidele parlamentare, pentru a găsi cea mai bună variantă de prim-ministru și, la o lună de la moțiunea de cenzură, șeful statului l-a desemnat premier pe Eugen Tomac.
Nicușor Dan a explicat că, în contextul politic actual „singura soluție este un prim-ministru independent de partidele parlamentare”.
