Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

David Popovici, campion european și la 200 de metri liber. A doua medalie de aur la Roma

David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 metri liber, la Campionatele Europene de Natație de la Roma. Este a doua medalie de aur cucerită de David Popovici, după ce românul a devenit campion european și la proba de 100 metri liber, stabilind și un nou record mondial.

David Popovici a terminat cursa cu timpul 1:42:97. Plecat de pe culoarul 4, cel al favoriților, românul a condus cursa de la un capăt la altul și a terminat cu mult înaintea principalului său adversar, elvețianul Antonio Djakovic (1.45.60).

Românul s-a calificat în finala cu timpul cu un timp de 1:44:91.

David Popovici, record mondial la 100 de metri liber

Presa străină l-a elogiat la finalul săptămânii trecute pe David Popovici, care la numai 17 ani a doborât un record mondial vechi din anul 2009. Românul a terminat cursa de 100 metri liber cu timpul 46,86 secunde, iar vechiul record era de 46.91 și a fost sabilit de Cesar Cielo.

De altfel, chiar înotătorul brazilian l-a felicitat pe Popovici pentru performanța stabilită.

"Știam că va veni și ziua asta. Și s-a întâmplat! Recordul meu a fost doborât după 13 ani. Felicitări, Popovici! Despre asta este vorba în sportul de mare performanță, despre evoluție constantă. Sunt mândru și fericit că am putut deține acest record uriaș timp de atâția ani.

Acum momentul e numai al tău! Ți l-ai câștigat și îl meriți. Acum există un nou înotător care este cel mai rapid din lume la proba de 100 de metri liber și de-abia se încălzește", a scris Cielo.

Echipa României la Europenele de Natație de la Roma

Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern participă la Roma cu o echipă formată din 11 sportivi, care concurează în probe de înot, sărituri în apă şi high diving.

Înot: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, 400 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Alexandra Dobrin (200 m mixt, 400 m mixt), Alexandra Victoriţa Bogdăneci (50 m fluture, 100 m fluture), Patrick Sebastian Dinu (100 m liber, ştafeta 4x100 m liber), George-Alexandru Stoica-Constantin (100 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Mihai Gergely (100 m liber, 200 m mixt, ştafeta 4x100 m liber), Andrei Mircea Anghel (50 m spate, 100 m spate);

Sărituri în apă: Amelie Forster (trambulină 1 m), Angelica Muscalu (platformă 10 m);

High Diving: Cătălin Preda, Constantin Popovici.

Nu mai puțin de 1.500 de sportivi din 50 de ţări iau parte la Campionatul European de Nataţie, organizat la Roma, capitala Italiei, în perioada 11 - 21 august.

Organizatorii pun la bătaie 231 de medalii în cele 11 zile de concurs la înot, sărituri în apă, înot sincron, înot în ape deschise şi high diving.