Barajele pentru EURO 2024. Ucraina este ultima adversară a României din grupa E a Campionatului European

Ucraina, Polonia și Georgia sunt ultimele echipe calificate la EURO 2024. Ucraina va fi adversara României la Campionatul European din Germania, alături de Belgia și Slovacia.

Ucraina, ultima adversară a României în grupa de la Euro 2024

UPDATE: România și-a aflat și ultima adversară din grupa de la Euro 2024. "Tricolorii" vor da peste Ucraina, care a câștigat cu 2-1 meciul cu Islanda, din play-off-ul B.

Islandezii au deschis scorul în minutul 30, prin Gudmundsson, iar ucrainenii au egalat în minutul 54, prin Tsygankov. Scorul final l-a stabilit Mudryk în minutul 84. Mijlocașul ofensiv al lui Chelsea este cel mai scump fotbalist ucrainean din istorie. Chelsea i-a plătit lui Șahtior Donațk 70 de milioane în schimbul său, în ianuarie 2023.

Pentru ucraineni, ste a patra calificare consecutivă la un Campionat European.

România va debuta la Euro 2024 chiar cu meciul cu Ucraina, pe 17 iunie, la Munchen.

• Ucraina se află pe locul 24 în clasamentul mondial FIFA, iar România e pe 45.
  • În meciurile directe, România și Ucraina s-au întâlnit de șase ori și toate au fost amicale, iar ambele echipe au câte trei victorii.

În play-off-ul A, Țara Galilor - Polonia a fost 0-0 în timp regulamentar și tot 0-0 după prelungiri, dar polonezii s-au impus cu 5-4 la loviturile de departajare și merg la Euro.

În play-off-ul C, Georgia avut nevoie și ea de penalty-uri în meciul cu Grecia, încheiat 0-0 în timp regulamentar, 0-0 după prelungiri și 4-2 la loviturile de departajare.

Finalele barajelor pentru EURO 2024 (26 martie 2024)

Play-off A (stabilește echipa calificată în grupa D la EURO 2024):

• Țara Galilor - Polonia 0-0 (4-5 după penaltiuri)

Play-off B (stabilește echipa calificată în grupa E, a României, la EURO 2024): :

• Ucraina - Islanda 2-1

Play-off C (stabilește echipa calificată în grupa F la EURO 2024):

• Georgia - Grecia 0-0 (4-2 după penaltiuri)

Semifinalele barajelor pentru EURO 2024 (21 martie 2024)

• Grecia - Kazahstan 5-0

Cine va fi a treia adversară a României la EURO 2024?

România s-a calificat direct la EURO 2024, după ce a câștigat grupa din preliminariile Campionatului European de Fotbal. La tragerea la sorți pentru stabilirea grupelor turneului final, echipa pregătită de Edward Iordănescu a fost repartizată în grupa E, din care mai fac parte Belgia (locul 4 în clasamentul FIFA) și Slovacia (locul 48 în clasamentul FIFA).

A treia adversară a României va fi stabilită după disputarea barajelor pentru calificarea la EURO 2024. Echipa națională va întâlni câștigătoarea play-off-ului B, adică una din echipele Bosnia și Herțegovina, Ucraina, Israel sau Islanda.

Cele mai mari șanse, potrivit specialiștilor, le are Ucraina.

Ce țări s-au calificat la EURO 2024 și cum arată grupele pentru Germania

20 de echipe s-au calificat direct la Campionatul European de Fotbal, din faza preliminariilor. Acestora li se adaugă țara gazdă (Germania) și cele trei echipe care vor câștiga barajele.

Echipele calificate până acum la EURO 2024 sunt: România, Elveția, Țările de Jos (Olanda), Franța, Portugalia, Belgia, Spania, Scoția, Italia, Turcia, Austria, Anglia, Ungaria, Slovacia, Danemarca, Serbia, Albania, Slovenia, Cehia, Croația și Germania (țară gazdă).

Cele 24 de echipe care vor juca la turneul final au fost repartizate în șase grupe: