Mai multe plaje din Spania au fost închise din cauza înmulțirii unor bacterii periculoase. Motiv de îngrijorare este mai ales bacteria Vibrio, cunoscută mai bine drept „bacteria carnivoră sau mâncătoare de carne”, din cauza infecțiilor grave pe care le poate provoca. Experții avertizează că schimbările climatice facilitează înmulțirea bacteriilor în apele mării, în special în Marea Mediterană.
A început sezonul estival, la fel ca în fiecare an milioane de turiști visează să meargă la mare, iar țările mediteraneene rămân în stare de alertă din cauza proliferării bacteriilor în apă. Cea mai temută este Vibrio, cunoscută drept bacteria mâncătoare de carne, care poate cauza fasceită necrozantă și chiar septicemie. Încălzirea globală facilitează răspândirea ei.
Hatim Aznague, analist, Uniunea pentru Mediterană: Important de menționat este că Marea Mediterană nu este victimă a schimbărilor climatice, ci mai degrabă vestitor al acestora.
Fenomenul se întâlnește în diverse părți ale coastei europene, unde creșterea temperaturii apei, salinitatea mai scăzută în zonele de coastă și turismul intens creează un mediu ideal pentru aceste bacterii. Nu prezintă risc doar pentru sănătate, ci și pentru economie, închiderea plajelor în sezonul de vârf afectează direct turismul, unul din principalii factori economici din regiunea mediteraneeană.
Hatim Aznague, analist, Uniunea pentru Mediterană: Pe coastele noastre (mediteraneene), țărmul nu face parte din economie, ci este chiar economia noastră!
Experții avertizează că aceste episoade s-ar putea intensifica în anii următori, dacă marea se încălzește în continuare. Coasta europeană se transformă într-unul din principalii indicatori în timp real ai schimbărilor climatice.
Hatim Aznague, analist, Uniunea pentru Mediterană: Bacteriile nu sunt personajele principale ale poveștii, ci mesagerii. Personajul principal este marea dezechilibrată de căldură și poluare.
Alertă pentru turiștii din Grecia, după ce un pește considerat extrem de periculos s-a răspândit în apele Mării Mediterane, în apropierea mai multor insule. Mai mulți turiști au ajuns deja la spital cu răni serioase după ce au fost mușcați.
Este vorba despre specia cunoscută sub numele de „peștele-iepure”. Acesta este toxic și nu trebuie consumat sub nicio formă, deoarece conține o neurotoxină extrem de periculoasă pentru organism.
