Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

AUR îl amenință cu suspendarea și demiterea pe Nicușor Dan. George Simion a mers la consultări cu un program de ieșire din criză

La o zi după ce guvernul Veștea a picat testul votului în Parlament, Nicușor Dan a convocat partidele la noi consultări. Reprezentanții AUR au mers și ei la Cotroceni și au anunțat concluziile. George Simion a subliniat că autorii crizei ar fi Ilie Bolojan și Nicușor Dan și i-a adus președintelui țării un program pentru ieșirea din această criză.

Este a doua amenințare cu suspendarea pentru Nicușor Dan, după ce chiar și fostul lui consilier, Ludovic Orban, a spus același lucru.

George Simion îl amenință cu suspendarea pe Nicușor Dan

George Simion: „Ne bucură că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul, e mult mai rapid, mult mai la subiect. Repet că fără AUR nu se poate. Țara trece prin momente complicate, România a fost adusă în această situație de guvernările iresponsabile și de conducătorii slabi pe care i-am avut. AUR a venit în fața lui Nicușor Dan cu o propunere de program de ieșire din criză și cu o propunere de premier AUR, respectând votul românilor. Suntem al doilea partid al țării, în urma acelor alegeri.

A fost o lună pierdută pentru că n-am fost ascultați. Am avut dreptate în tot ce am spus. Cine decontează această lună pierdută, din vina președintelui? Președintele s-a încăpățânat să încalce voința democratică, Constituția și să facă niște desemnări care nu reflectă voința populară, ci reflectă voința lui personală. AUR a arătat în Parlament faptul că voința personală a lui Nicușor Dan nu poate trece peste voința poporului. Dacă Nicușor Dan va continua să încalce voința românilor, concluzia logică e că trebuie să ajungem la suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan.

Dacă nu se intervine acum, săptămâna aceasta, pentru ca domnul Ilie Bolojan să părăsească scaunul din Palatul Victoria... e un guvern demis, domnul Bolojan trebuie să se hotărască. Iar cei doi actori importanți care au creat această criză guvernamentală, Ilie Bolojan și Nicușor Dan, care au condus țara, să se hotărască dacă se împacă sau nu, pentru că românii suportă costul acestei telenovele politice.

Guvernul Bolojan a dus țara într-un impas economic fără precedent, ei sunt vinovații și cred că ar trebui să facă un pas în spate și să lase și celelalte opțiuni politice să se desfășoare. Dacă avem o concluzie a acestor consultări de până acum, aceasta este că AUR nu e un partid nicidecum antioccidental. AUR e un susținător al parteneriatul transatlantic și al valorilor democratice care îl caracterizează. Cred că a înțeles Nicușor Dan că noi suntem o formațiune cât se poate de atașată la valorile românești și că, fără AUR, nu se poate rezolva această criză guvernamentală. Toată România a înțeles, doar că e un pic prea târziu, ne-am afundat în această criză.

Dacă PSD persistă în eroare, asta va avea costuri în continuare asupra României. Aș face un apel la echilibru către toate formațiunile politice și aș spune că AUR este parte a soluției, nu parte a problemei. De la formarea unui guvern, până la moțiuni de cenzură, până la alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui, toate cărțile sunt pe masă.

Noi am venit cu acest program care probabil nu a fost citit de consilierii de la Cotroceni. Probabil erau prea ocupați să joace rolul de actori politici. Dacă erau actori politici performanți, ar fi trecut pragul electoral și ar fi făcut parte din formula guvernamentală, din actuala formulă parlamentară. Nu vreau să mă trezesc cu alt consilier politic nominalizat în funcția de premier, pentru că a fost o gravă și uriață încălcare a ordinii constituționale.

AUR poate vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte. Altfel, soluția noastră este întoarcerea la voința poporului. Astăzi, Nicușor Dan a fost foarte grăbit și ne bucură acest lucru, nu a făcut aprecieri, mă bucur că nu mai există genul de calificative depreciative la adresa noastră și că toată lumea alege să fie un pic mai matură.”

  • Nicușor Dan a amintit și astăzi că guvernul trebuie să fie unul pro occidental, astfel că AUR nu ar urma să facă parte din el.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

AUR îl amenință cu suspendarea și demiterea pe Nicușor Dan. George Simion a mers la consultări cu un program de ieșire din criză