Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a transmis miercuri că stațiile de releu din Belarus utilizate pentru a ghida dronele rusești să lanseze atacuri asupra Ucrainei au fost dezactivate de către autoritățile de la Minsk. Liderul de la Kiev a făcut acest anunț la câteva zile după ce i-a solicitat omologului său belarus Aleksandr Lukașenko scoaterea din funcțiune a acestor dispozitive, relatează agențiile Reuters și EFE, citate de Agerpres.
Zelenski l-a amenințat vineri pe Lukașenko că militarii ucraineni vor acționa în situația în care nu vor fi eliminate în decurs de șapte zile aceste relee amplasate pe teritoriul belarus în două regiuni la granița ucraineană.
„Începând din 22 iunie, stațiile de releu au încetat să funcționeze pe teritoriul Belarusului. Dacă le-au desființat sau nu, sincer, nu știu deocamdată. Dar încercăm să aflăm”, a spus Zelenski, potrivit sursei citate.
Mai mult, Zelenski i-a solicitat cerut lui Lukașenko să nu mai furnizeze combustibili Rusiei, în condițiile în care Ucraina atacă în mod sistematic cu drone rafinăriile de pe teritoriul rus și l-a amenințat pe omologul său belarus cu acțiuni menite să oprească aceste livrări de combustibili.
Președintele ucrainean a susținut repetat în ultimele luni că Rusia ar vrea să implice Belarusul mai activ în războiul din Ucraina, după ce Armata rusă a folosit teritoriul belarus pentru ofensiva asupra nordului Ucrainei la începutul invaziei lansate în 2022.
