Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Poliția face anchetă într-o comună din Bacău, după ce un copil de 15 ani a murit în curtea școlii. Elevului i s-ar fi făcut rău, iar prima ambulanță ajunsă la fața locului nu avea medic. O a doua autospecială, dotată cu echipaj medical, ar fi ajuns după 2 ore de la apelul la 112.

22/05/2026 , 15:00

Surse: Rezultatele necropsiei în cazul elevului decedat

Noi detalii apar în ancheta privind decesul elevului, pe baza primelor date din necropsie obținute de Euronews România.

În momentul incidentului, băiatul se afla în spatele școlii, însoțit de doi colegi. Acesta s-a retras din grup deoarece i s-a făcut rău.

Conform legiștilor, moartea a intervenit după ce copilul s-a înecat cu propria vomă. Copilul avea și inima mărită, dar nu aceasta a fost cauza decesului

21/05/2026 , 16:16

Ministrul Sănătății trimite inspectorii sanitari în control

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a cerut inspectorilor sanitari să efectueze o verificare la Serviciul de Ambulanță Județean Bacău, în urma cazului elevului decedat.

Controlul vizează verificarea timpilor de răspuns și a fișei de urgență prespitalicească.


Știrea inițială:

Potrivit informațiilor de până acum, elevului de 15 ani i s-a făcut rău în curtea școlii, în timpul unei pauze, după care a căzut. La fața locului au intervenit polițiștii și echipajele medicale, alertate printr-un apel la 112. Prima ambulanță sosită nu avea medic în echipaj, astfel că a fost solicitat un al doilea echipaj, cu medic.

Cadrele medicale au efectuat manevre de resuscitare, însă, din păcate, adolescentul nu a mai putut fi salvat.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, iar ancheta urmează să stabilească exact cauza decesului și împrejurările în care s-a produs tragedia.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews