Doi militari au fost răniți și au ajuns la spital după o explozie produsă într-un poligon de lângă Botoșani. Unitatea militară era folosită pentru distrugerea muniției, iar explozia a fost urmată de un incendiu.
Potrivit primelor informații, trei persoane desfășurau activități de dezafectare a unor echipamente militare în momentul în care s-a produs explozia. Două dintre acestea au fost rănite și preluate de echipajele medicale.
Cei doi răniți vor fi transportați la spitale din strâinătate
Comunicat Ministerul Apărării: „Cei doi militari răniți în urma incidentului produs luni, 18 mai, în poligonul de distrugere a muniției din Botoșani sunt internați, stabili hemodinamic, la Spitalul Județean de Urgență Botoșani și urmează să fie transferați cu o aeronavă aparținând Forțelor Aeriene Române la Spitalul Militar „Regina Astrid”, din Bruxelles, Belgia.
Caporal clasa I DANILIUC Dan Florin, în vârstă de 36 de ani, prezintă arsuri pe suprafața corpului, este intubat și ventilat mecanic. Acesta este angajat în cadrul Ministerului Apărării Naționale din anul 2009.
Cel de-al doilea militar rănit, fruntaș ANTON Andrei, în vârstă de 31 de ani, are arsuri pe suprafața corpului, este intubat și ventilat mecanic. Militarul activează în cadrul Ministerului Apărării Naționale din anul 2023.”
Ministrul interimar Sănătății susține că cei doi răniți ar putea fi transportați la clinici din străinătate
În direct la Euronews România, Czeke Attila, ministrul interimar al Sănătății, a declarat că este „mai probabilă” transferarea în străinătate a persoanelor rănite în urma exploziei decât posibilitatea transportării la o unitate medicală din România.
„Ambele variante sunt posibile. Prima variantă este mai probabilă (cea a transferului în străinătate, n.r)”, a spus ministrul interimar al Sănătății.
Știrea inițială:
La fața locului au intervenit mai multe echipaje de ambulanță, SMURD și pompieri. Incendiul izbucnit după explozie s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. În apropierea focului se află și materiale combustibile, ceea ce a grăbit intervenția de a stinge focul, au transmis reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani.
Cele două persoane care au ajuns la spital au primit îngrijiri medicale, iar una dintre ele ar fi în stare mai gravă. Pentru ancheta privind cauzele exploziei a fost solicitat și sprijinul CBRN din cadrul ISU Suceava.
Dorna Lupu, ISU Botoșani: „Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină într-un poligon de distrugere a muniției de la marginea municipiului Botoșani acolo unde a avut loc o explozie urmată de un un incendiu. La fața locului s-au deplasat echipaje din cadrul departamentului Botoșani cu trei autospeciale de stingere și două ambulanțe SMURD, dintre care cea de Terapie Intensivă Mobilă, dar și o ambulanță SAJ. Aceștia au constatat că incendiul se manifesta pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital pentru îngrijiri de specialitate”.
