Simona Halep, debut cu emoții în primul tur la Roland Garros 2022. Victorie în trei seturi în fața unei jucătoare de 18 ani

Simona Halep a debutat marți la Roland Garros, turneu pe care l-a câștigat în anul 2018. Românca a câștigat cu emoții meciul jucat contra Nastasjei Schunk (18 ani, 167 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-1. Nemțoaica s-a aflat la primul ei meci pe tabloul principal al unui Grand Slam.

În turul doi, Simona Halep va juca împotriva lui Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA). Zheng a trecut în primul tur de Maryna Zanevska (62 WTA), cu scorul 6-3, 6-1.

LIVE TEXT Simona Halep - Nastasja Schunk 6-4, 1-6, 6-1

Set 3:

6-1: Victorie Simona Halep! Românca ajunge în turul doi la Paris!

5-1: Schunk își face serviciul, dar Simona Halep va servi pentru câștigarea meciului.

5-0: Încă un game câștigat de Simona Halep, care e la un pas distanță de câștigarea meciului

1-5: Halep câștigă primul ei game din acest set

0-5: Schunk își câștigă serviciul și se apropie la un game de câștigarea setului doi

0-4: Simona Halep pierde al patrulea game consecutiv

0-3: Se repetă scenariul din primul set, iar Schunk se distanțează în setul doi

0-2: Break făcut de nemțoaica în vârstă de 18 ani

0-1: Schunk își câștigă serviciul, la fel ca în primul set.

Set 1:

6-4: Halep câștigă al patrulea game la rând și își adjudecă primul set al partidei.

5-4: Pentru prima oară în acest set, românca preia inițiativă și este la un game distanță de câștigarea primului set.

4-4: Halep își câștigă serivicul și egalează situația la game-uri.

3-4: Simona Halep răspunde și ea cu un break și reduce din nou diferența în primul set.

2-4: Un nou break făcut de Schunk, care se distanțează din nou la două game-uri

2-3: Este rândul Simonei Halep să obțină un break și să reducă diferența.

1-3: Game Simona Halep, care își câștigă serviciul.

0-3: Adversara Simonei Halep își câștigă serviciul și se distanțează.

0-2: Schunk obține primul break al meciului.

0-1: Nemțoaica a câștigat primul game al partidei, având serviciul.

Știre inițială:

Meciul va fi al patrulea al zilei pe terenul „Simonne Mathieu” și va începe după oră 17:00.

Inițial, Halep ar fi trebuit să joace împotriva croatei Ana Konjuh. Aceasta s-a retras din turneu, astfel că Nastasja Schunk a intrat pe tabloul principal, din postura de lucky-loser. Va fi primul meci pe care Halep îl va juca împotriva tinerei jucătoare din Mainz.

Dacă va trece de Schunk, tenismena din Constanța va juca în turul doi împotriva lui Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA). Zheng a trecut în primul tur de Maryna Zanevska (62 WTA), cu scorul 6-3, 6-1.

Cine este Nastasja Schunk

Adversara Simonei Halep din primul tur la Roland Garros 2022 este o jucătoare fără performanțe notabile. Născută pe 17 august 2003, nemțoaica ocupă locul 165 WTA.

Schunk a debutat în circuitul WTA în anul 2021, la turneul de la Stuttgart, unde a pierdut în primul tur în fața Belindei Bencic. Până în prezent, are 61 de victorii și 37 de înfrângeri, potrivit statisticilor WTA.

De la debutul în circuitul WTA, nu a câștigat niciun turneu, însă are în palmares 2 titluri ITF și o finală la Wimbledon 2021, la juniori, pierdută în fața Anei Mintegi del Olmo.

La Roland Garros 2022, nemțoaica va bifa prima apariție pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, la profesioniști.

Simona Halep, traseu dificil la Roland Garros

Halep caută la Paris reeditarea victoriei obținute în 2018, când a obținut primul ei titlu la Roland Garros și primul titlu de Grand Slam din carieră. Anterior, românca mai jucase de 2 ori finala la Paris (2014 și 2017).

Halep nu va avea o misiune ușoară în acest an, fiind pe aceeași parte a tabloului cu poloneza Iga Swiatek, liderul mondial și principala favorită a competiției. Pe traseu, românca mai poate da de Jelena Ostapenko (jucătoare care a învins-o în finala din 2017), Karolina Pliskova, Paula Badosa, Aryna Sabalenka, Barbora Krejcikova, Petra Kvitova sau Maria Sakkari.

Cu Iga Swiatek, Halep s-ar putea întâlni încă din optimi.

Un titlu la Roland Garros i-ar aduce Simonei Halep suma de 2,2 milioane de euro.