Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Percheziții DNA la Primăria Iași. Cum au dispărut rezerve de păcură de la CET

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au descins, în această dimineață, la Primăria municipiului Iași, condusă de Mihai Chirica (PNL). Anchetatorii verifică mai multe documente din așa-numitul „Dosar Păcura", în care este investigată o plată către Rezervele de Stat pentru combustibilul dispărut de la CET Holboca.

Prejudiciul se ridică la peste două milioane de lei, iar suspiciunea este că aceste sume ar fi fost plătite de la bugetul local către Rezervele de Stat, fără a fi verificat cine a luat păcura depozitată la CET Holboca.

27/05/2026 , 14:51

Primăria a confirmat perchezițiile

Reacția Primăriei Iași: „În legătură cu prezența unor forțe ale Poliției și Jandarmeriei la sediul Primăriei Municipiului Iași în cursul zilei de astăzi, 27 mai 2026, vă aducem la cunoștință faptul că acțiunea se referă la verificarea unor documente din arhivă și corespondența instituției referitoare la relațiile dintre Primărie, SC Termo-Service SA și Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale.

Precizăm că, așa cum prevede legislația în vigoare, primarul Mihai Chirica, în calitatea sa de conducător al Unității Administrativ Teritoriale Municipiul Iași, a fost informat de această acțiune, iar procedura legală presupune aducerea la cunoștință a acțiunii de către anchetatori.

Primarul Mihai Chirica își desfășoară în continuare activitatea conform agendei, iar în cursul zilei de astăzi, 27 mai 2026, se află la București în interes de serviciu.

Mai multe detalii despre subiectul anchetei vor fi aduse la cunoștința opiniei publice de către anchetatori.”

Unde a dispărut păcura de la CET Holboca

În același dosar, a fost audiat, în urmă cu o lună, și primarul Mihai Chirica. El spune că a fost întrebat atunci dacă există „o evidență a rezervei”.

Procurorii DNA verifică biroul primarului Mihai Chirica, cele ale departamentului de contabilitate și de comunicare, precum și birourile serviciilor tehnice. Publicația Reporteris.ro a dat și numele ale căror birouri au fost vizate: Mihaela Pintilie (șef Serviciu Legislație), Ștefan Chirilă (șeful Direcţiei Implementare Strategie Integrată de Dezvoltare Urbană) și Viorica Bostan (șefa Direcției Tehnice și Servicii Comunitar).

Cantitățile de păcură dispărute în 2022 și sunt de câteva sute de tone.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE