Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Administrația Prezidențială a semnat un contract cu o firmă americană specializată în relații guvernamentale și consultanță strategică, care va reprezenta interesele României în Statele Unite în următoarele șase luni. Contractul poate ajunge la aproape 3 milioane de dolari, potrivit informațiilor transmise de Palatul Cotroceni.

Administrația Prezidențială a transmis că această decizie a fost luată deoarece "aprofundarea relaţiei strategice cu Statele Unite ale Americii, în toate domeniile, este un obiectiv de interes naţional".

26/05/2026 , 10:44

De ce a luat România decizia de a semna acest contract cu SUA

​Sergiu Mișcoiu, profesor de Studii Europene la UBB din Cluj-Napoca și director al Centrului de Cooperare Internațională: „Este o decizie care cred că a fost luată de președinte cumva consiliat în această direcție, dar, în același timp, este decizia sa personală. A făcut o opțiune pe care o cunoaștem. Inițial, exista această speranță, din partea multora, că președintele va fi ultra-pro-european și un critic la adresa Americii lui Trump. Nu am văzut o asemenea poziție. A avut o poziție echilibrată și, în acest sens, o poziție euro-atlantică între SUA și UE.

Pentru a crește capacitatea noastră de a influența în sprijinul României la Washington, a fost această decizie care, din punct de vedere al managementului public, poate fi ușor justificată, pentru că România are un deficit major în ceea ce privește capacitatea de lobby și influență nu doar în SUA, ci și în alte părți. Dar în UE avem o reprezentare care este legală, instituționalizată. În SUA putem să avem o ambasadă și cam atât, dacă nu avem structuri de lobby. Din acest punct de vedere managerial, se justifică. Din punct de vedere bugetar, al oportunității momentului în relație cu sacrificiile care sunt impuse prin regimul de austeritate cetățenilor României, se deschide o întreagă discuție dacă această decizie este oportună.

​Poate că ar fi fost util ca Administrația Prezidențială să ne povestească și cum a fost aleasă această companie care efectuează serviciile respective. În contract ar trebui să existe prevederi în ceea ce privește modul în care statul român poate cuantifica ceea ce livrează partenerul contractual. Adică măsura în care sunt o serie de itemi care pot fi numărați cantitativ. De exemplu, cu câți congressmani s-a luat legătura, cu câți oameni de afaceri americani au intrat în contact și pe ce bază.

Și există probabil și o serie de repere calitative care arată dacă o parte din obiective au fost atinse în contract într-o perioadă determinată de timp. Înțeleg că rulează la nivel lunar, adică acordul este destul de fin. Putem să evaluăm dacă, de exemplu, în iulie 2026, obiectivele stabilite pentru perioada respectivă, prin contract, au fost, într-un fel sau altul, realizate. Până la monitorizare, există necesitatea ca acest contract să producă efecte. Doar după ce vom testa acest contract, în primele șase luni, vom putea avea o imagine asupra rentabilității demersului prezidențial.”

Contract cu o firmă globală cu acces la mediile politice de la Washington

Administrația Prezidențială a anunțat că acordul a fost semnat cu Eversheds Sutherland, o companie globală prezentă inclusiv în România și care are experiență în domeniul relațiilor guvernamentale și al consultanței strategice.

„Prestigiul câştigat îi conferă companiei Eversheds Sutherland acces direct la mediile politice şi administrative relevante la Washington”, se arată în comunicatul transmis de Administrația Prezidențială.

Contractul are o durată inițială de șase luni și stabilește „un plafon maxim de remunerare de 565.000 dolari pe lună, în funcţie de serviciile şi livrabilele furnizate”.

Ce obiective urmărește România în SUA

Potrivit Administrației Prezidențiale, contractul urmărește promovarea unor obiective strategice pentru România.

„Aprofundarea relaţiei strategice cu Statele Unite ale Americii, în toate domeniile, este un obiectiv de interes naţional, asumat la nivel instituţional şi susţinut prin consens politic de forţele democratice pro-occidentale din România”, transmite instituția.

Totodată, Palatul Cotroceni susține că proiectele dezvoltate împreună cu SUA vor consolida poziția României.

„Prin proiecte bilaterale concrete, în domeniile apărării, securităţii, energiei şi tehnologiilor de vârf, România devine mai puternică, deopotrivă în beneficiul românilor, al aliaţilor şi partenerilor ţării noastre”, se mai arată în comunicat.

Contractul vizează „atingerea unor obiective de importanţă strategică pentru România: creşterea capacităţii de apărare şi de descurajare, atragerea de investiţii cu impact semnificativ, integrarea în structuri internaţionale importante, libera circulaţie a cetăţenilor, combaterea traficului de persoane şi a criminalităţii transnaţionale şi altele”.

„O practică uzuală” în relația cu administrația americană

Administrația Prezidențială susține că astfel de contracte sunt utilizate frecvent de statele aliate ale SUA pentru susținerea intereselor strategice la Washington.

„Contractarea acestui tip de servicii reprezintă o practică uzuală în relaţia cu administraţia americană, utilizată şi de alte state aliate, pentru facilitarea dialogului instituţional şi pentru susţinerea unor obiective de interes naţional în raport cu Administraţia şi Congresul SUA”, precizează sursa citată.

Instituția afirmă că obiectivul general al contractului este „apărarea şi promovarea intereselor strategice ale României, consolidarea Parteneriatului cu Statele Unite ale Americii şi creşterea capacităţii statului român de a apăra eficient interesele cetăţenilor noştri într-un context internaţional impredictibil”.

În paralel, surse politice susțin că Nicușor Dan ar putea efectua în acest an o vizită oficială la Casa Albă, unde ar urma să aibă prima întâlnire directă cu Donald Trump.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews