Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

Irina Begu, în sferturi la WTA Madrid. Jucătoarea de tenis o depășește în clasament pe Simona Halep

Publicat de: Euronews

Victorie pentru Irina Begu la turneul de la Madrid. Ea o depășește pe Simona Halep și ajunge până pe locul 27 în clasamentul WTA, devenind cea mai bine clasată jucătoare de tenis din România.

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului pe zgură din capitala Spaniei după ce învins-o pe Ludmila Samsonova din Rusia.

Clasată pe locul 18, rusoaica a condus cu 3-0 la începutul meciului, însă românca a revenit și a încheiat primul set cu 6-4.

Cu același scor a fost adjudecat și setul al doilea. Pe lângă punctele din clasament, această victorie îi aduce Irinei Begu și un premiu în valoare de aproximativ 160 de mii de euro.

Pentru un loc în semifinale, ea se va confrunta cu învingătoarea din meciul dintre favorita gazdelor, Paula Badosa  și grecoaica Maria Sakkari.