O fermă clandestină de criptomonede, echipată cu peste 400 de aparate de minare, a fost descoperită de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în Satu Mare într-o clădire dezafectată. Suspiciunile au apărut după ce autoritățile au observat un consum uriaș de energie electrică, incompatibil cu activitatea declarată a firmei verificate.
Consum uriaș depistat pentru aparatele de criptomonede
Potrivit ANAF, între august 2025 și aprilie 2026, locația a înregistrat un consum de electricitate estimat la aproximativ 7 milioane de lei. Cu toate acestea, în documentele fiscale nu apăreau activități economice care să justifice cheltuielile și nici venituri corespunzătoare unei astfel de operațiuni. Inspectorii încearcă acum să stabilească valoarea veniturilor care ar fi fost obținute și nedeclarate către stat.
Comunicat ANAF antifraudă: „Un element deosebit de relevant constatat de inspectori îl reprezintă faptul că, în perioada august 2025 - aprilie 2026, locația verificată a înregistrat un consum de energie electrică estimat la aproximativ 7 milioane de lei, specific unei activități economice de amploare. Cu toate acestea, nu au fost raportate activități economice și nu au fost declarate niciun fel de venituri, rezultând elemente privind desfășurarea unor operațiuni semnificative în afara evidențelor fiscale”.
