Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Curtea Constituțională a dat liber la vânătoare de urși. Judecătorii au respins sesizarea președintelui Nicușor Dan cu privire la dublarea cotei de extracție a urșilor. Mai mult, vicepremierul interimar Tánczos Barna a cerut Comisiei Europene scoaterea ursului brun din lista de specii strict protejate, invocând numărul mare de incidente. Cu toate astea, experții spun că autoritățile n-au făcut pași pentru a le preveni.

Legea care permite împuşcarea a peste 800 de urşi până la finalul anului viitor este constituţională

CCR a respins sesizarea președintelui cu privire la dublarea cotei de vânătoare la peste 800 de exemplare. Magistrații spun că proiectul de lege nu încalcă normele europene. Specialiștii de mediu susțin însă că împușcarea urșilor trofeu nu rezolvă problema.

Cristian Papp, expert urși WWF România: „Nu avem în spate niște principii clare. Adică cel mai probabil vom vedea din nou urși care sunt mari, urși care se pot valorifica, trofee - să le spunem pe nume - care vor fi extrase din populație, asta cumva în detrimentul comunităților locale care din păcate suferă.”

27 de morți, sute de răniți și pagube de milioane de euro în ultimii 20 de ani, toate provocate de urși. Asta a invocat Tánczos Barna în fața Comisiei Europene când a cerut flexibilitate în gestionarea speciei.

Tánczos Barna, ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale: „Ulterior acestei ședințe de la Luxemburg, am avut o întâlnire cu comisara de mediu cu care am vorbit despre această situație. Am prezentat direcția în care dorește să meargă România și am cerut același sprijin din partea dumneaei în regândirea abordării pe acest segment al speciilor strict protejate în cazul ursului brun și de încadrare diferită și de flexibilizare.”

Experții de mediu spun însă că autoritățile române nu au implementat măsuri pentru a opri pagubele provocate de urși. Măsuri precum gestionarea deșeurilor, instalarea gardurilor electrice, monitorizarea urșilor care fac probleme sau amendarea celor care îi hrănesc. Scoaterea ursului brun de pe lista speciilor protejate ar însemna liber la vânătoare.

Cristian Papp, expert urși WWF România: „E o măsură care cel mai probabil nu va rezolva problema cu care ne confruntăm la nivel național și în loc să ne uităm la alții ce fac și de ce o fac atât de bine, precum alte țări cu densități similare, și aici ca să dau exemplu, Slovenia, Croația, care au undeva la 6000 de euro/an pagube pe care le și compensează, noi avem peste două milioane de euro, deci e clar că ceva nu funcționează.”

În urma recensământului, în România ar exista între 10.000 și 12.000 de urși bruni.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

CCR: Liber la vânătoare de urși. Tánczos Barna a cerut scoaterea ursului brun din lista de specii strict protejate