Breaking news. Argentina este campioană mondială în Qatar. MVP-ul turneului, Lionel Messi, câștigă trofeul, la ultima Cupă Mondială din carieră

Argentina este campioană mondială în Qatar, după ce a câștigat finala Cupei Mondiale contra Franței la loviturile de departajare. Les Bleus au ratat șansa de a-și apăra titlul mondial cucerit în Rusia, în 2018.

Argentina este pentru a treia oară campioană mondială.

Cu opt goluri, Kylian Mbappe este golgheterul turneului final.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 după loviturile de departajare)

Messi '22, '109, Di Maria '36 / Mbappe '80, '81, '118

Au marcat la loviturile de departajare: Messi, Dybala, Paredes, Montiel / Mbappe, Kolo Mouani

18/12/2022 , 20:31

Leo Messi, MVP-ul Cupei Mondiale

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale din Qatar.

18/12/2022 , 20:30

Kylian Mbape, „Gheata de aur”

Francezul Kylian Mbappe este golgheterul Cupei Mondiale, cu opt reușite, din care trei în finala Cupei Mondiale.

18/12/2022 , 20:29

Emiliano Martinez, „Mănușa de aur”

Argentinianul Emiliano Martinez a fost desemnat cel mai bun portar al turneului final din Qatar.

18/12/2022 , 20:28

Enzo Fernandez, cel mai bun tânăr jucător al Cupei Mondiale din Qatar

Enzo Fernandez (Argentina, 21 de ani) a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător al Cupei Mondiale din Qatar.

Minutul 118: Mbappe reușește hat-trick-ul

Kylian Mbappe marchează, din nou, din penalty. Francezul devine primul jucător care marchează 4 goluri în finale de Cupă Mondială.

18/12/2022 , 19:33

Minutul 113: Varane, înlocuit

Raphael Varane nu mai poate continua meciul și este înlocuit de Ibrahima Konate,

18/12/2022 , 19:29

Minutul 109: Messi reușește dubla

Messi marchează al doilea său gol în finala Cupei Mondiale. Argentinianul ajunge la șapte goluri în Qatar și la 13 reușite la toate Cupele Mondiale.

18/12/2022 , 19:25

Se joacă a doua repriză de prelungiri

Încă 15 minute de joc în finala Cupei Mondiale.

18/12/2022 , 19:23

Se termină prima repriză suplimentară

Scorul rămâne 2-2 după prima repriză de prelungiri. Argentina a avut două șanse uriașe de gol, spre finalul primei reprize suplimentare.

18/12/2022 , 19:19

Minutul 102: Două schimbări la Argentina

Scaloni face două schimbări, pregătindu-se pentru eventualitatea în care se va ajunge la lovituri de departajare.

Intră Leandro Paredes și Lautaro Martinez, în locul lui Rodrigo De Paul și Julian Alvarez.

18/12/2022 , 19:12

Minutul 96: Iese Rabiot, intră Fofana

Adrian Rabiot este înlocuit cu Youssouf Fofana.

18/12/2022 , 19:11

Mbappe: 11 goluri marcate la toate Cupele Mondiale la care a jucat

La numai 23 de ani, francezul Kylian Mbappe are 11 goluri marcate la Cupa Mondială, în doar două turnee finale: Rusia 2018 și Qatar 2022. Germanul Miroslav Klose, , a marcat de 16 ori, dar la patru participări.

18/12/2022 , 19:07

Se joacă prima repriză de prelungiri

A început prima repriză de prelungiri a finalei Cupei Mondiale dintre Argentina și Franța.

Scaloni a efectuat o schimbare la pauză. L-a scos pe Nahuel Molina și l-a băgat pe teren pe Gonzalo Montiel.

18/12/2022 , 19:01

Avem prelungiri în finala Cupei Mondiale

Argentina a avut meciul în mână până în minutul 80, însă Franța a revenit miraculos, prin starul Kylian Mbappe, care a marcat de două ori și a împins finala în prelungiri.

18/12/2022 , 18:50

Minutul 87: Thuram primește cartonaș galben pentru simulare

Marcus Thuram cade în careu, dar arbitrul nu dictează penalty, ci îi dă francezului cartonaș galben pentru simulare.

18/12/2022 , 18:45

Minutul 81: Mbappe marchează din nou

Mbappe lovește pentru a doua oară într-un minut și ajunge la șapte goluri la această Cupă Mondială.

97 de secunde au trecut de la marcarea penaltyului și până la golul doi al lui Mbappe.

18/12/2022 , 18:43

MInutul 80: Mbappe marchează din penalty

Mbappe marchează din penalty și reaprinde speranțele Franței. Atacantul francez îl egalează pe Messi la numărul de goluri marcate în Qatar: șase.

18/12/2022 , 18:41

Minutul 79: Penalty pentru Franța

Otamendi faultează în careu și arbitrul dictează lovitură de pedeapsă pentru Franța.

18/12/2022 , 18:34

Minutul 71: Griezmann și Theo Hernandez, înlocuiți

Două mutări făcute de Didier Dischamps, cu aproape 20 de minute înainte de final.

Griezmann și Theo Hernandez sunt înlocuiți cu Kingsley Coman și Eduardo Camavigna.

18/12/2022 , 18:27

Minutul 64: Angel di Maria este schimbat

Cel mai important jucător al primei reprize, Angel Di Maria, este schimbat cu Marcos Acuna.

18/12/2022 , 18:24

Argentina continuă să preseze Franța

Două ocazii importante de gol pentru Argentina, prin Julian Alvarez ('59) și Leo Messi ('60). Echipa lui Scaloni nu lasă Franței nicio oportunitate de atac, iar Didier Deschamps pare să nu găsească nicio soluție pentru a-și „trezi” echipa.

18/12/2022 , 18:18

Minutul 55: Cartonaș galben pentru Rabiot

Adrien Rabiot este sancționat de arbitru pentru un fault dur asupra lui Rodrigo De Paul. Argentinianul a primit îngrijiri medicale pe teren.

18/12/2022 , 18:15

Minutul 53: Corner pentru Argentina

Messi bate cornerul, dar mingea este deviată de francezi în aut.

18/12/2022 , 18:14

Minutul 52: Corner pentru Franța

Primul corner pentru Franța. Griezmann execută lovitura de colț, dar portarul argentinian Emiliano Martinez iese bine la minge și reține fără probleme.

18/12/2022 , 18:08

A început a doua repriză a finalei Cupei Mondiale

A doua parte a meciului a început. Campioana mondială en-titre, Franța, are o misiune dificilă, în fața unei apărări a Argentinei care a funcționat perfect în prima parte a finalei.

Selecționerii celor două echipe nu au făcut nicio modificare la pauză.

18/12/2022 , 17:53

S-a terminat prima repriză a finalei Cupei Mondiale

Argentina conduce Franța cu 2-0, la pauză, după golurile lui Messi (penalty) și Angel Di Maria. Campioana mondială en-titre a jucat rigid, la închidere, așteptând ocazia unui contraatac. Dovadă că tactica a fost eronată stau și cele două schimbări făcute deja de Didier Deschamps: au ieșit Giroud și Dembele și au intrat Kolo Muani și Marcus Thuram.

Dincolo, Argentina a ținut excelent de balon și a înțepat când a avut ocazia.

18/12/2022 , 17:52

Minutul 45+7: Enzo Fernandez primește cartonaș galben

Enzo Fernandez vede primul avertisment al finalei Cupei Mondiale. Argentinanul primește cartonaș galben după un fault asupra lui Theo Hernandez.

18/12/2022 , 17:41

Minutul 41: Franța face două schimbări

Didier Deschamps îi scoate de pe teren pe Olivier Giroud și Ousmane Dembele (ultimul, autorul faultului din care Argentina a deschis scorul). Intră pe teren Marcus Thuram și Randal Kolo Muani.

18/12/2022 , 17:36

Minutul 36: Angel Di Maria înscrie pentru 2-0

Alexis Mac Allister îl servește perfect pe Angel Di Maria, care mărește avantajul pentru Argentina.

După ce a obținut penalty-ul din care Messi a deschis scorul, Di Maria își trece și el numele pe lista marcatorilor în finala Cupei Mondiale.

18/12/2022 , 17:31

Alt record stabilit de Messi la Cupele Mondiale

Lionel Messi devine primul jucător din istoria Campionatului Mondial, din 1966 și până în prezent, implicat în 20 de faze care au dus la marcarea de goluri. Așadar, fie a marcat, fie a pasat. La turneul final din Qatar, Messi a marcat în sferturi, semifinală și, acum, în finală.

Până la Cupa Mondială din 2022, Messi marcase doar în faza grupelor.

Argentinanul a devenit, de asemenea, al șaselea jucător care marchează în șase meciuri la Cupa Mondială.

18/12/2022 , 17:23

Minutul 22: Messi deschide scorul din penalty

Leo Messi transformă lovitura de pedeapsă și ajunge la șase goluri la această Cupă Mondială, depășindu-l pe Kylian Mbappe.

În același timp, îl egalează pe brazilianul Pele la numărul de goluri marcate la Cupele Mondiale: 12.

18/12/2022 , 17:21

Minutul 21: Penalty pentru Argentina

Angel Di Maria este faultat în careu de Dembele, iar arbitrul polonez dictează lovitură de pedeapsă pentru Argentina.

18/12/2022 , 17:19

Minutul 20: Lovitură liberă pentru Franța

Antoine Griezmann execută o lovitură liberă, Olivier Giroud reia cu capul, dar peste poarta apărată de Emiliano Martinez. Atacantul francez comite și fault în atac la această fază.

18/12/2022 , 17:13

Minutul 9: Hugo Lloris se resimte după ce este faultat

Romero îl faultează în atac pe portarul Franței. Hugo Lloris se resimte după lovitura în zona coastelor, însă continuă meciul.

18/12/2022 , 17:00

Start în finala Cupei Mondiale, între Argentina și Franța

Arbitrul polonez Szymon Marciniak a fluierat startul finalei Cupei Mondiale. Lionel Messi joacă ultima sa Cupă Mondială din carieră. Superstarul argentinian a fost prezent la cinci Cupe Mondiale (inclusiv cea din Qatar) și încearcă, duminică, să obțină pentru prima oară în carieră trofeul.

Odată cu prezența sa în finală, Lionel Messi devine jucătorul cu cele mai multe prezenţe la Cupa Mondială, 26, depăşindu-l pe germanul Lothar Matthaus.

De cealaltă parte, Franța caută să-și apere titlul mondial cucerit în anul 2018 în Rusia. Iar la aproape 24 de ani (vârstă pe care o va împlini pe 20 decembrie), Kylian Mbappe are șansa să devină dublu campion mondial cu Les Bleus.

În tribune, fanii își susțin echipele. În tribuna Argentinei, pe un ecran, au fost difuzate imagini cu Diego Maradona.

18/12/2022 , 15:56

Echipele de start pentru meciul Argentina - Franța

Argentina: 23. Emiliano Martinez - 26. Nahuel Molina, 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 3. Nicolas Tagliafico - 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister - 11. Angel Di Maria, 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez. Selecţioner: Lionel Scaloni.

Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli - 2. Juan Marcos Foyth, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 8. Marcos Acuna, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 17. Alejandro Gomez, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez, 25. Lisandro Martinez.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 5. Jules Kounde, 4. Raphael Varane, 18. Dayot Upamecano, 22. Theo Hernandez - 14. Adrien Rabiot, 8. Aurelien Tchouameni - 11. Ousmane Dembele, 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe - 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Axel Disasi, 6. Matteo Guendouzi, 12. Randal Kolo Muani, 13. Youssouf Fofana, 15. Jordan Veretout, 17. William Saliba, 20. Kingsley Coman, 24. Ibrahima Konate, 25. Eduardo Camavinga, 26. Marcus Thuram.

18/12/2022 , 15:05

Emmanuel Macron, prezent în Qatar. Președintele argentinian, nu

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron va fi prezent la finala Cupei Mondiale din Qatar, unde Les Blues vor încerca să-și apere titlul mondial, în fața Argentinei. Macron a plecat, sâmbătă după-amiază, spre Qatar alături de soţia sa Brigitte şi de mai multe vedete ale fotbalului, între care atacantul Christopher Nkunku.

De cealaltă parte, reşedintele Argentinei, Alberto Fernandez, a anunţat, sâmbătă, că nu se va deplasa în Qatar pentru finală, sugerând printre rânduri un factor de superstiţie, prin care nu vrea să deranjeze echipa naţională, informează AFP, preluat de Agerpres.

„Precum milioane de compatrioţi, eu voi profita de finala Cupei Mondiale acasă", a scris preşedintele de centru-stânga într-un mesaj pe Twitter.

17/12/2022 , 13:04

Președintele PSG: Messi contra lui Mbappe în finală, „cel mai bun scenariu din lume”

O finală cu Lionel Messi contra lui Kylian Mbappe "este cel mai bun scenariu", a apreciat vineri la postul de radio RMC preşedintele lui PSG, Nasser Al-Khelaifi, cu două zile înainte de finala dintre Argentina şi Franţa, care va aduce faţă în faţă cele două staruri de la clubul parizian, informează AFP, preluat de Agerpres.

„Sunt mândru să am doi jucători, doi dintre cei mai buni din lume, care joacă finala în ţara mea, este cel mai bun scenariu din lume", a declarat preşedintele lui PSG, proprietate a Qatarului, gazda turneului.

Întrebat către cine ar inclina balanţa sa înaintea finalei, Nasser Al-Khelaifi nu a dorit să se pronunţe.

16/12/2022 , 10:50

Messi a lipsit de la antrenamentul de joi al Argentinei. Franța: Kingsley Coman, încă bolnav

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, a lipsit de la antrenamentul colectiv de joi al naţionalei ţării sale, cu trei zile înaintea finalei Cupei Mondiale din Qatar împotriva echipei Franţei, deţinătoarea trofeului.

Messi a acuzat o mică problemă la muşchiul ischiogambier de la coapsa stângă după partida cu Croaţia, din semifinalele competiţiei. Cu toate acestea, staff-ul naționalei a anunțat că superstarul argentinian va fi prezent duminică pe teren, în finala contra Franței.

Septuplul câştigător al Balonului de Aur, în vârstă de 35 de ani, a fost văzut de mai multe ori ducând mâna la coapsă, în cursul meciului cu croaţii. Joi, decarul argentinian a participat la o şedinţă de recuperare în sală, alături de ceilalţi titulari din partida cu Croaţia.

De cealaltă parte, Kingsley Coman, afectat de un "mic sindrom viral", a fost scutit de antrenamentul de joi al echipa Franţei. Atacantul echipei Bayern Munchen a "rămas din precauţie la hotel", dar starea sa nu inspiră o nelinişte specială pentru finala de duminică", a transmis federația franceză de fotbal.

Messi vs Mbappe. Coechipierii la PSG se întâlnesc în marea finală

Finala Campionatului Mondial de Fotbal îi va aduce față în față pe doi din cei mai în formă jucători. Coechipieri la PSG, Lionel Messi și Kylian Mbappe se vor lupta atât pentru marele trofeu, cât și pentru Gheata de Aur, distincția care se acordă celui mai bun marcator al turneului final. Atât Messi, cât și Mbappe conduc clasamentul golgheterilor la Cupa Mondială din Qatar, cu câte cinci reușite.

Până la marea finală, cei doi decari ai Argentinei și Franței au doborât deja recorduri individuale la Cupa Mondială din Qatar.

Aflat la ultima Cupă Mondială din carieră, Messi (35 de ani) continuă să scrie istorie pentru Argentina. În semifinala cu Croația, argentinianul a ajuns la un total de 11 goluri la Cupa Mondială, cu unul în plus faţă de Gabriel Batistuta, fostul golgheter al naţionalei Albiceleste. În topul celor mai buni marcatori din istoria Cupei Mondiale, Messi l-a devansat pe Thomas Muller (10 goluri) și este la un gol în spatele lui Pelé (12 reușite).

Totodată, meciul cu Croația, din semifinala Campionatului Mondial din Qatar, a reprezentat meciul cu numărul 25 jucat de Messi la o Cupă Mondială. Argentinianul l-a egalat astfel pe Lothar Mattaus, aflat pe primul loc în topul fotbaliștilor cu cele mai multe meciuri jucate la Cupa Mondială. În finală, căpitanul Argentinei ar urma să bifeze meciul cu numărul 26 și să-l devanseze pe Mattaus.

De cealaltă parte, Kylian Mbappe are în prezent nouă goluri marcate la toate edițiile ale Cupei Mondiale la care a participa (2018 și 2022) și are toate șansele ca, într-o zi, să-l depășească pe Miroslav Klose în topul celor mai buni marcatori din istoria Cupei Mondiale. Fostul atacant german conduce clasamentul marcatorilor all-time, cu 16 goluri.

Totodată, în Qatar, atacantul francez a devenit a devenit primul jucător care a marcat atât nouă goluri înainte de vârsta de 24 de ani, doborând un record deținut anterior de Pelé, care avea șapte la acel moment.

Campioana mondială va primi 42 de milioane de dolari

Calificarea echipei Franţei în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar asigură cel puţin 30 de milioane de dolari (28 de milioane de euro) Federaţiei franceze de fotbal (FFF), o sumă superioară previziunilor acestui for, care va creşte sensibil în cazul câştigării trofeului, informează AFP, citat de Agerpres.

Potrivit baremului primelor FIFA, suma rezervată finalistelor a fost fixată la cel puţin 30 de milioane de dolari, plus o indemnizaţie de 1,5 milioane de dolari pentru a acoperi costurile cu pregătirea turneului.

Un nou titlu obţinut de Les Bleus, duminică în faţa Argentinei, va oferi şi mai mult oxigen finanţelor FFF, în condiţiile în care premiul promis viitoarei campioane a lumii se ridică la 42 milioane de dolari (aproximativ 40 de milioane de euro).

Suma este sensibil mai mare faţă cele 32,5 milioane de euro încasate de FFF după victoria Franţei la Cupa Mondială 2018 din Rusia.