Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

Accident în Formula 1. Mașina fiului lui Michael Schumacher s-a rupt în două

Publicat de: Euronews

În cursa de Formula 1 de la Monte Carlo, pilotul Mick Schumacher a scăpat mașina de sub control și s-a izbit frontal de parapet. Pilotul a scăpat nevătămat, însă monopostul s-a rupt în două.

Cursa a fost întreruptă. Accidentul s-a produs în turul 26. Startul fusese deja amânat cu o ora din cauza ploii. În momentul incidentului, pilotul de la Haas se află pe poziția a 17-a.

Nu este pentru prima dată când fiul celebrului Michael Schumacher este implicat într-un accident. În calificările  Marelui Premiu al Arabiei Saudite a avut un loc un episod similar. Și atunci germanul a scăpat cu bine, dar a fost transportat la spital și nu s-a mai prezentat la start.

Cursa de la Monte Carlo a fost câștigată de Sergio Perez, pilotul mexican fiind urmat de Carlos Sainz și Max Verstappen.