Președintele Serbiei, Aleksandr Vucic, va demisiona peste câteva săptămâni. Anunțul a fost făcut chiar de liderul de la Belgrad, în timpul unui miting al susținătorilor săi.
Aleksandar Vucic susține că va demisiona
Vucic a spus că va declanșa alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate și că intenționează să participe în campanie alături de Partidul Progresist Sârb, care-l susține. Cel de-al doilea mandat al liderului de la Belgrad expiră la mijlocul anului 2027.
Nu este exclus ca după demisie și organizarea alegerilor legislative, Aleksandr Vucic să vizeze funcția de prim-ministru și să își mențină controlul politic. Președintele sârb nu a specificat exact când va demisiona și nici când ar putea dizolva Parlamentul.
Aleksandar Vučić, președintele Serbiei: „Voi demisiona peste câteva săptămâni. I-am spus liderului Partidului Progresist Sârb că, la următoarele alegeri, dacă asta își doresc de la mine, împreună cu voi, voi contribui la câștigarea încrederii publicului și că tot ceea ce am promis putem realiza în următorii patru ani.”
Anunțul lui Vucic vine după un an și jumătate de proteste anticorupție conduse de studenți, care au cuprins toată țara, în urma prăbușirii unei copertine la gara din orașul Novi Sad. În acel incident au murit 16 persoane. Acum câteva zile, la Novi Sad, studenții au comemorat decesele din 2024 și au cerut alegeri generale anticipate.
