Simona Halep ratează finala la Wimbledon 2022. Înfrângere cu Rybakina, scor 3-6, 3-6

Simona Halep ratează calificarea în finala de la Wimbledon. Românca a pierdut în două seturi, scor 3-6, 3-6 meciul cu Elena Rybakina. Jucătoarea din Kazahstan va juca finala cu tunisianca Ons Jabeur.

LIVE TEXT: Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6

SETUL 2

3-6: Rybakina câștigă și merge în finală.

3-5: Rybakina este la un game distanță de câștigarea meciului. Halep servește pentru a rămâne în meci

3-4: Simona păstrează șanse în setul secund, câștigă game pe propriul serviciu

2-4: Adversara româncei câștigă game-ul pe propriul serviciu

2-3: Halep își pierde din nou serviciul.

2-2: Românca face primul ei break din acest meci.

1-2: Simona câștigă pe propriul serviciul primul ei game din al doilea set.

0-2: Adevsara își face serviciul și câștigă al doilea game al setului secund.

0-1: Rybakina începe setul doi cu un break.

SETUL 1

3-6: Rybakina câștigă primul set. Românca pierde primul set din acest turneu.

3-5: Game Halep, care servește foarte bine în acest game. Rybakina va servi pentru set.

2-5: Game Rybakina, care este la un game de câștigarea primului set.

2-4: Game Halep. Românca își face serviciul.

Sursa video: Eurosport

1-4: Game Rybakina. Adversara româncei se distanțează în primul set.

1-3: Simona salvează o minge de break, își fructifică serviciul și câștigă primul ei game.

0-3: Game Rybakina, care preia inițiativa în primul set.

0-2: Adversara Simonei face break.

0-1: Rybakina își face serviciul și câștigă primul game al meciului.

Știrea inițială:

Meciul Simona Halep - Elena Rybakina este al doilea al zilei pe terenul central, după partida Ons Jabeur - Tatjana Maria. Primul meci va începe la ora 15:30, ceea ce înseamnă că Halep va juca, cel mai probabil, după ora 17:30.

Semifinala Halep - Rybakina va fi transmisă de Eurosport și poate fi de asemenea urmărită în format live text pe euronews.ro.

Va fi pentru a patra oară când cele două jucătoare se întâlnesc. Halep conduce cu 2-1 întâlnirile directe, iar confruntarea de la Wimbledon va fi prima pe iarbă între cele două jucătoare.

Halep, niciun set pierdut la Wimbledon 2022

Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon 2022 după ce a trecut, miercuri, de Amanda Anisimova, scor 6-2, 6-4. După un prim set câștigat categoric, Halep a avut emoții în setul secund. Conducea cu 5-1, când americanca a câștigat trei game-uri la rând și a fost aproape de a egala situația la 5-5. Românca a controlat însă foarte bine momentul și s-a impus cu 6-4 în setul secund.

Simona Halep nu a pierdut niciun set până acum la Wimbledon 2022.

• Turul 1: Simona Halep - Karolina Muchova 6-3, 6-2
  • Turul 2: Simona Halep - Kirsten Flipkens 7-5, 6-4
  • Turul 3: Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-1
  • Optimi: Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 6-2
  • Sferturi: Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4

Simona Halep - Ons Jabeur, finala Wimbledon 2022 anticipată de specialiști

Parcursul foarte bun al Simonei Halep în ediția din acest an a turneului a făcut-o pe românca una din marile favorite la câștigarea trofeului. Specialiștii anticipează o finală între Simona Halep și Ons Jabeur (numărul 3 mondial și tenismena cel mai bine clasată dintre cele rămase în turneu).

În 2019, Halep reușea câștige Wimbledon, după a a învins-o clar în finală pe Serena Williams. A fost al doilea turneu de Mare Șlem cucerit de româncă, după titlul la Roland Garros, în 2018.

Niciun punct acordat la Wimbledon 2022

Ediția din acest an a turneului de pe iarba londoneză este marcată de o decizie fără precedent luată de WTA și ATP. Cele două foruri au decis să nu acorde niciun punct la Wimbledon, după ce organizatorii turneului au interzis participarea jucătorilor din Rusia și Belarus.

La ediția din acest an, se vor acorda premii în valoare de aproximativ 40 de milioane de lire sterline, adică aproximativ 47 de milioane de euro. Câștigătorii turneului vor primi aproape 2 milioane de euro.