Olympiacos a câștigat Conference League, 1-0 cu Fiorentina. E primul trofeu european al unei echipe din Grecia

Olympiacos Pireu este noua campioană din Conference League, a treia competiție intercluburi din Europa, după 1-0 cu Fiorentina.

Finala Conference League: Olympiacos - Fiorentina 1-0

Într-o finală plină de suspans, disputată chiar la Atena, pe terenul rivalilor de la AEK, grecii au avut două ocazii bune în prima repriză, ambele prin Podence, dar portarul Terraciano a fost la post. Fiorentina a avut un gol anulat, în minutul 10, cu ajutorul VAR-ului, din cauza unui offside.

În partea secundă, italienii au echilibrat meciul la numărul de ocazii, însă nu s-a marcat în timp regulamentar, așa că s-a ajuns la prelungiri. Lovitura de grație a dat-o El Kaabi, în minutul 116, iar Olympiacos - Fiorentina s-a terminat 1-0 și grecii au câștigat Conference League.

Acesta este primul trofeu al unei echipe elene la nivel european. De cealaltă parte, Fiorentina a bifat a doua finală consecutivă în Conference League, după eșecul de anul trecut cu West Ham.