Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

UPDATE. Ostaticii luați la banca din Germania au fost eliberați. Suspecții au reușit să fugă

Poliția din Germania a anunțat, vineri, că mai multe persoane, inclusiv șoferul unei autospeciale de transport de bani, au fost luate ostatice la o bancă din orașul Sinzig, în vestul țării, relatează Reuters.

08/05/2026 , 17:30

Atacatorii au scăpat, iar ostaticii sunt nevătămați

Între timp, atacatorii de la banca din Sinzig au reușit să fugă, iar ostaticii au fost eliberați. Doi dintre ei se aflau închiși într-o cameră-seif. Totul s-a întâmplat atunci când forțele speciale au percheziționat clădirea și nu i-au mai găsit pe atacatori.

Poliția germană vorbește despre cel puțin un suspect care este în libertate, după ce luase ostatici, însă susține că niciunul dintre ostatici nu au suferit răni. Autoritățile spun că ar fi vorba de mai mulți făptași înarmați, care au interceptat un transport de bani în jurul orei locale 7. Poliția a declarat că a demarat „operațiuni de amploare” și „a izolat o zonă extinsă”.

Conform publicației germane Deutsche Welle, „un bărbat s-a apropiat de angajat, în fața băncii, l-a amenințat și l-a forțat să intre în clădire”.

Potrivit poliției, printre ostatici nu se aflau clienți. 

Știrea inițială:

„Ar există mai mulți atacatori și ostatici în interiorul băncii'”, se arată într-un comunicat al Poliției.

Autoritățile au precizat că situația este în prezent „stabilă”.

Ofițerii au mai precizat că au lansat operațiuni ample și au izolat un perimetru extins.

Incidentul a fost raportat în centrul orașului, situat în landul Renania-Palatinat, la ora locală 09.00 (10, ora României). Nu există niciun pericol pentru public în afara zonei delimitate, conform poliției.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews