Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

După trei zile de căutări, poliția din Germania a anunțat că prima dintre româncele dispărute după prăbușirea unei case în estul țării a fost găsită moartă.

21/05/2026 , 23:32

Al treilea corp găsit sub dărâmături

Corpul unei a treia persoane a fost găsit sub dărâmături după prăbușirea unei clădiri luni, la Georlitz, în estul Germaniei, a anunțat joi poliția, notează AFP.

Miercuri seară, echipele de salvatori descoperiseră inițial cu ajutorul unui câine de căutare corpul unei femei de 25 de ani de naționalitate română.

Joi, la începutul după-amiezii, a fost găsit apoi corpul celeilalte femei care era dată dispărută, de asemenea de naționalitate română și în vârstă de 26 de ani.

Apoi, în cursul serii, poliția a indicat pentru AFP că a găsit corpul unui bărbat care ar fi 'cu mare probabilitate' a treia persoană dată dispărută, în vârstă de 48 de ani și cu naționalitate germană și bulgară.

Conform aceleiași surse, ancheta continuă pentru a afla cauzele prăbușirii clădirii.

21/05/2026 , 17:11

A doua româncă a fost recuperată de sub dărâmături, fără suflare

Între timp, salvatorii germani au reușit să scoată și corpul celei de-a doua românce de sub dărâmăturile clădirii din Gorlitz, la trei zile după explozie. Femeia avea 26 de ani.

„Victima este o femeie de 26 de ani, din România, care fusese dată dispărută. Cadavrul a fost descoperit în jurul orei 14:00, prin dărâmături, între parter și subsol, la nivelul trotuarului”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției, Stefan Heiduck, citat de Bild. Cadavrul primei românce, cea de 25 de ani, a fost descoperit în seara de 20 mai, în jurul orei 22:30.

Continuă însă căutările bărbatului de origine germano-bulgară, în vârstă de 48 de ani.

Căutările bărbatului de origine germano-bulgară (48 de ani), care este încă dat dispărut, continuă. Autoritățile spun că el se afla, cel mai probabil, la primul etaj, în partea din spate a clădirii, în momentul deflagrației.

Miercuri seara târziu, o turistă (25 de ani) din România a fost găsită moartă sub dărâmături.

Se presupune că o explozie la instalația de gaze a fost cauza accidentului. Asta pentru că, la câteva ore după prăbușirea clădirii, poliția spune că a fost descoperită o scurgere de gaze.

21/05/2026 , 09:46

Una dintre româncele dispărute, găsită moartă

Una dintre româncele dispărute după prăbușirea unei case în estul țării a fost găsită moartă. Trupul neînsuflețit a fost scos aseară de sub dărâmături.

Operațiunile la fața locului continuă pentru găsirea celorlalte două persoane dispărute. Este vorba despre o altă tânără din România și un bărbat cu dublă cetățenie, germană și bulgară.

Două românce sunt date dispărute în estul Germaniei, după ce o casă s-a prăbușit, în noaptea de luni spre marți. Este vorba de niște turiste în vârstă de 25 și 26 de ani. Primarul localității Gorlitz, care este de origine română, spune că prima ipoteză ar fi o explozie în urma unei acumulări de gaze. Echipele de salvare le caută pe românce și pe un bărbat cu dublă cetățenie, germană și bulgară.

În clădirea prăbușită se aflau apartamente de închiriat și de vacanță. Cele două românce apucaseră să se cazeze, la fel ca și a treia persoană dispărută. Pompierii au venit imediat la fața locului, cu utilaje grele, pentru a îndepărta resturile. Însă au acționat cu mare prudență, din cauza riscului unor scurgeri de gaz.

Cele două românce se aflau în vacanță

În încercarea de a-i localiza pe cei dispăruți sub dărâmături, au fost utilizați și câini special antrenați, însă fără efect. Astfel, salvatorii au început să îndepărteze cu grijă resturile, cu ajutorul unui excavator, dar și manual, iar operațiunile au început marți noapte, în jurul orei 02:00.

„O casă s-a prăbușit. Cauza nu este încă cunoscută. Se pare că ar fi vorba de o explozie de gaz, dar acest lucru rămâne de confirmat. În acest moment, trei persoane sunt date dispărute, iar căutarea acestora reprezintă prioritatea noastră principală”, a spus Octavian Ursu, primarul orașului Görlitz, citat de AP.

Presa germană citează un bărbat care susține că sub dărâmături ar putea fi chiar soția sa, dar și vărul lui. El se afla la cumpărături în timp ce a auzit explozia. Când s-a întors, din acea casă a rămas un morman de dărâmături. El a precizat că cele două persoane sosiseră în acea zi pentru a-și petrece vacanța în acea casă închiriată.

Tragedia a avut loc în Görlitz, lângă granița cu Polonia. Orașul este cel mai estic din Germania și are o populație de 57.000 de locuitori. Este cunoscut mai ales pentru cartierul istoric, folosit des pentru producțiile cinematografice internaționale.

Ministerul Afacerilor Externe a oferit o primă reacție: „Ministerul Afacerilor Externe a fost informat de către autoritățile din Republica Federală Germania cu privire la faptul că două persoane de cetățenie română sunt date dispărute în urma unei explozii care a avut loc în localitatea Gorlitz din Germania, în cursul nopții de luni, 18 mai 2026.

Ambasada României la Berlin și echipele consulare mențin legătura cu apropiații celor doi cetățeni români. La acest moment, autoritățile germane desfășoară o operațiune complexă și dificilă pentru degajarea posibilelor victime.

Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, a avut o discuție telefonică cu primarul din Gorlitz, Octavian Ursu, care a dat asigurări că sunt făcute toate demersurile pentru descarcerarea și salvarea eventualelor victime prinse sub dărâmături.

MAE va comunica informații suplimentare cu privire la acest caz, în măsură ce acestea vor fi disponibile.”

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews