Turul Franţei 2023: Prima etapă a fost câștigată de frații Yates. Adam și SImon Yates au încheiat pe locul 1 și 2

Frații Yates scriu istorie în Turul Franței. Ciclistul britanic Adam Yates a câștigat prima etapă a celei mai prestigioase competiții de ciclism. Imediat după Adam a trecut linia de finish fratele său geamăn, Simon. Pe lângă asemănările fizice ale celor doi, bicicletele lor au fost identice. Asta a făcut ca finalul cursei să fie mult mai intens pentru public.

Adam a câștigat prima etapă din Turul Franței, pe circuitul de la Bilbao, de 180 de kilometri.

Adam Yates, ciclist: ”Da, este un moment special. Știi, am purtat galbenul acum câțiva ani, dar erau circumstanțe diferite. Nu mă simțeam prea bine. Am simțit o penalizare a timpului. Apoi am îmbrăcat tricoul, însă de data asta ridic mâna în aer, sunt aici. Sunt foarte fericit.”

În lupta pentru tricoul galben a fost și Simon Yates, fratele geamăn al câștigătorului, care a ocupat locul al doilea. Adam a declarat, la finalul cursei, că se bucură pentru fratele lui, dar îl susține și pe unul dintre favoriții competiției: Tadej Pogacar.

Adam Yates, ciclist: ”Unii oamenii nu credeau că doi frați vor fi lideri. Eu nu sunt chiar un lider, sunt mai mult susținător. Dar, când pot face lucruri ca acesta, când echipa este sub presiune și totul funcționează, atunci este perfect. După cum am spus, în următoarele săptămâni, dau totul pentru Tadej, 100% pentru Tadej. Și sunt sigur că va face o treabă bună.”

Turul Franței se desfășoară pe parcursul a trei săptămâni

Cea de-a 110-a ediţie a Turului ciclist al Franţei, care a pornit la drum sâmbătă, de la Bilbao, va trece prin cinci masive montane din Hexagon în cele 21 de etape, pentru o distanţă totală de 3.404 km, informează Agerpres.

Va fi al 25-lea start al "Marii Bucle", care va trece prin şase regiuni şi 23 de departamente din Franţa. "Marea Buclă" va trece în ordine prin Pirinei, masivul central, cu o ascensiune inedită după 35 de ani pe Puy de Drome, Jura, în Alpi, unde vârful Col de la Loze (2.304 m) va fi punctul culminant al acestei ediţii, şi Vosgi.

Din cele 21 de etape, vor exista opt etape de câmpie, patru etape accidentate, opt etape de munte cu patru sosiri la altitudine (Cauterets-Cambasque, Puy de Drome, Grand Colombier şi Saint-Gervais Mont-Blanc) şi un contratimp individual, la care se vor adăuga două zile de repaus.