Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Un turist bulgar a ajuns la spital după ce a fost atacat de o ursoaică. S-a întâmplat pe Transfăgărășan, în zona barajului Vidraru. Animalul, aflat pe șosea împreună cu puiul, s-a repezit spre mașina bărbatului, după ce acesta l-a hrănit direct de pe geam.

29/05/2026 , 17:47

Turistul bulgar mușcat de urs pe Transfăgărășan, amendat de jandarmi cu 20.000 de lei

Un turist de cetățenie bulgară, mușcat de un urs pe DN7C – Transfăgărășan, în zona Barajului Vidraru, a fost sancționat de jandarmi cu o amendă de 20.000 de lei pentru hrănirea animalelor sălbatice, au transmis autoritățile din Argeș.

Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș, bărbatul a fost amendat în baza Legii 407/2006 privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic, după ce s-a stabilit că a hrănit urșii din zonă, comportament interzis de lege și considerat un factor de risc major în interacțiunea cu animalele sălbatice.

Sancțiunea a fost aplicată imediat după incident, chiar în momentul în care turistul s-a prezentat la punctul de pază de la Barajul Vidraru pentru a anunța că a fost atacat de un urs.

Bărbatul, în vârstă de aproximativ 45 de ani, a fost rănit la antebraț și transportat la spital de un echipaj SMURD, fiind conștient și cooperant. În zonă a fost emis și un mesaj RO-ALERT din cauza prezenței ursului în apropierea drumului.

Momentul a fost filmat de alți șoferi aflați în trafic. Vă avertizăm! Imaginile au un puternic impact emoțional!

În imaginile apărute în mediul online se vede cum șoferul oprit pe șosea aruncă mâncare animalului. După ce ursoaica termină de mâncat, se aud fluierături și bătăi din palme, iar ursoaica devine agitată și se repede spre mașină.

Bărbatul atacat, în vârstă de aproximativ 46 de ani, a fost mușcat de antebrațul stâng și transportat la spital de un echipaj SMURD.

„Astăzi, în jurul orei 12, sub-ofițerul aflat în serviciul de pază la Barajul Vidraru a fost sesizat de către un turism bulgar în vârstă de 46 de ani, despre faptul că acesta ar fi fost mușcat de urs de antebrațul stâng. Colegul nostru i-a acordat primul ajutor medical, după care a solicitat sprijinul unui echipaj medical prin apel 112. Acesta a fost preluat de către echipajul medical și transportat la unitatea de primiri urgențe Curtea de Argeș”, a declarat Luiza Ciobănescu, purtător de cuvânt al Jandarmeriei Argeș.

Incidentul a avut loc într-o zonă împânzită de panouri de avertizare, în română și engleză, prin care turiștii sunt informați că hrănirea urșilor este interzisă, pentru că animalele sălbatice sunt periculoase.

După incident, autoritățile au emis și un mesaj Ro-Alert și le reamintesc oamenilor să păstreze distanța față de animale și să nu oprească pentru a le hrăni sau fotografia.

Vânătorii vor putea împușca mai mulți urși. Proiectul privind dublarea cotei de vânătoare a urșilor în perioada 2026-2027 a primit vot favorabil în Parlament, la sfârșitul lunii aprilie.

Astfel, cota crește cu încă 378 de exemplare. În total, vor putea fi vânați 859 de urși în următorul an. Această măsură vizează eliminarea urșilor din zonele populate, acolo unde aceste animale reprezintă un adevărat pericol.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE