Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

SUA relaxează restricțiile de deplasare pentru naționala Iranului la Cupa Mondială. Echipa va putea ajunge cu două zile înaintea următorului meci

Statele Unite au relaxat restricțiile de deplasare impuse naționalei Iranului la Cupa Mondială, permițând echipei să intre pe teritoriul american cu două zile înaintea următorului meci, a anunțat marți Departamentul pentru Securitate Internă (DHS), scrie Reuters.

Măsura vizează partida pe care Iranul o va disputa vineri, la Seattle, împotriva Egiptului, în ultimul meci din faza grupelor. Până acum, jucătorii iranieni aveau voie să ajungă în Statele Unite cu doar 24 de ore înainte de meci și erau obligați să părăsească țara imediat după finalul partidei.

Potrivit DHS, echipa va putea intra în SUA cu două zile înainte de confruntarea de la Seattle, însă va trebui în continuare să plece în aceeași zi în care se încheie meciul. Autoritățile americane au precizat că măsura nu schimbă protocolul general de securitate aplicat delegației iraniene.

Naționala Iranului și-a stabilit baza de pregătire la Tijuana, în Mexic, pe durata turneului, în contextul restricțiilor logistice și diplomatice care au complicat deplasările echipei pe teritoriul american. Pentru primele două meciuri, disputate la Los Angeles, jucătorii au fost lăsați să intre în SUA doar cu o zi înainte de partidă, după ce planul inițial ar fi presupus sosirea chiar în ziua meciului.

Situația a provocat nemulțumiri în tabăra Iranului. Selecționerul Amir Ghalenoei a criticat condițiile impuse echipei și a afirmat că reprezentativa sa este „cea mai nedreptățită echipă” de la acest turneu. Oficialii iranieni au reclamat că programul de deplasare afectează recuperarea jucătorilor și pregătirea dintre meciuri, iar presa internațională a relatat că Teheranul a luat în calcul inclusiv o plângere către FIFA.

Înaintea startului competiției, obținerea vizelor pentru delegația Iranului a fost, de asemenea, complicată. Jucătorii au primit în cele din urmă documentele de călătorie, însă mai mulți membri ai staffului tehnic și administrativ nu au fost autorizați să intre în Statele Unite, potrivit presei internaționale.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

SUA relaxează restricțiile de deplasare pentru naționala Iranului la Cupa Mondială. Echipa va putea ajunge cu două zile înaintea următorului meci