Șefii diplomațiilor din statele membre NATO se află în Suedia pentru un summit informal. La reuniune este așteptat și secretarul american, Marco Rubio.
Întâlnirea se anunță a fi una tensionată, în contextul în care statele aliate au refuzat să răspundă la apelul președintelui american de a se implica în războiul din Iran.
Un alt subiect important pe agendă îl reprezintă intenția Statelor Unite de a reduce o parte a militarilor din Europa.
Oana Țoiu: România cere un răspuns comun NATO la amenințările hibride ale Rusiei
România cere un răspuns comun al NATO în fața amenințărilor hibride venite dinspre Rusia și anunță noi inițiative de securitate alături de aliații occidentali.
La reuniunea miniștrilor de Externe ai NATO din Suedia, șefa diplomației române, Oana Țoiu, a declarat că Bucureștiul va găzdui în octombrie o conferință dedicată securității cibernetice și a subliniat că Europa trebuie să își consolideze rolul în apărarea flancului estic, în contextul în care SUA își mută atenția strategică spre regiunea indo-pacifică.
”Un alt lucru pe care România și-l dorește în discuțiile de azi este felul în care răspundem la amenințările hibride, vorbimd e amenințări hibride pe care Rusia de obicei le pune atât pe teren, în aer dar și într-un alt mediu complex.
Am lucrat luna trecută împreună cu zece aliați pentru a înainta o propunere cu un răspuns coordonat pe care îl vom găzdui în București, în octombrie, o conferință pe securitate cibernetică, trebuie să lucrăm împreună pentru a veni cu un răspuns comun. În timp ce evaluăm cifrele acestor amenințări care vin în principiu din Rusia, cred că vor crește și vor afecta spațiul aerian în perioada următoare.
De ceva timp noi pregătim împreună cu aliați NATO și europeni să ne aliniăm la noua strategie americană care va pune focusul pe regiunea endo-pacific, așadar vorbim de o creștere venită din partea aliaților europeni pentru a proteja flancul estic.
Sunt mai multe inițiative care au loc acum. România s-a alăturat Regatului Unit, Franței, pentru a deschide Strâmtoarea Ormuz, de asemenea, noi susținem sprijinul diplomatic inițiat de SUA.”, a spus Oana Țoiu.
SUA își epuizează stocurile de arme extrem de importante, inclusiv sistemele de apărare aeriană Patriot. Acest lucru poate avea un efect în lanț asupra Europei și Ucrainei și asupra accesului acestora la aceste arme. În plus, în ultimele săptămâni am asistat la un anunț al SUA privind reducerea efectivelor militare pe teritoriile europene ale NATO. Vineri este așteptat un nou anunț în acest sens.
Într-un interviu acordat Euronews, Martin O Donnell, purtătorul de cuvânt al Comandamentului Suprem al Forțelor Aliate din Europa al NATO a dat asigurări că mișcările de trupe nu vor afecta securitatea statelor membre.
„Statele Unite au arătat foarte clar că trebuie să-și concentreze eforturile și în alte părți, nu doar în Europa. Au subliniat că europenii trebuie să-și intensifice eforturile, iar europenii fac acest lucru. În cadrul Alianței există un consens asupra faptului că o Europă mai puternică înseamnă un NATO mai puternic.
Ceea ce se întâmplă acum este că comandantul suprem al Alianței, generalul Grynkewich, atât în calitatea sa de comandant suprem al Alianței, cât și de comandant european, analizează modul în care trebuie să-și adapteze forțele din Europa pentru a compensa acest lucru. Atât forțele SUA, cât și forțele NATO. Sunt indicii că SUA vor anunța modificări ale modelului de forțe NATO. Cred că este important ca telespectatorii dumneavoastră să înțeleagă că aceste ajustări au fost discutate cu NATO în cursul ultimelor luni. Nu ar trebui să existe surprize, iar acestea s-ar concentra pe domeniile în care considerăm că europenii sunt foarte capabili să-și intensifice eforturile”, susține colonelul Martin O’Donnell, purtătorul de cuvânt al Comandantului Suprem al Forțelor Aliate din Europa.
Reuniunea miniștrilor de externe ai țărilor NATO din Suedia va fi prezidată de secretarul general al NATO, Mark Rutte. România va fi reprezentată la eveniment de șefa diplomației de la București, Oana Țoiu.
