Max Verstappen, campion mondial pentru al doilea an consecutiv. Olandezul a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, scurtat din cauza ploii, şi a devenit campion mondial pentru al doilea an consecutiv, informează presa internaţională.

Verstappen, în vârstă de 25 de ani, a obţinut a 32-a sa victorie din Formula 1, a 12-a din acest sezon, fiind urmat pe podium de coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, şi de monegascul Charles Leclerc (Ferrari). Leclerc încheiase pe locul 2, însă a fost penalizat din cauza unei ieşiri de pe pistă, când a părut că nu vor fi acordate toate punctele.

Verstappen plecase din pole position în această a 18-a din cele 22 de curse ale sezonului. Cursa a fost întreruptă în turul 3 timp de două ore din cauza condiţiilor meteo şi a două abandonuri.