Poliția din Ungaria a arestat un bărbat de 30 de ani despre care spune că aduna părți de corpuri umane din cimitire abandonate și de la locul său de muncă dintr-un spital. El este angajat ca infirmier în spitalul de unde fura rămășițe umane.
Vă avertizăm că urmează detalii care vă pot afecta emoțional!
În timpul unei percheziții în apartamentul bărbatului, anchetatorii au confiscat cranii, un picior și o mână, precum și o reconstrucție a unei fețe umane realizată din piele facială.
Alte oase au fost găsite depozitate într-o valiză. A fost găsită, de asemenea, o inimă într-un borcan, iar poliția încearcă să afle dacă era de origine umană sau animală.
Bărbatul, care a recunoscut că a colectat părțile corpului în timpul interogatoriului, a spus că a fost deosebit de atras de părțile corpului uman și că a pregătit mâncare din bucățile furate.
Anchetatorii din cadrul Biroului Național de Investigații au descins la locuința suspectului pe 17 iunie, după ce au primit informații potrivit cărora acesta ar fi depozitat resturi umane atât la domiciliu, cât și la locul de muncă.
Descoperiri șocante în apartamentul suspectului
Potrivit poliției, în timpul percheziției au fost găsite mai multe cranii, un picior uman complet, o mână și o reconstrucție a unei fețe realizată din piele umană, potrivit The Independent.
Anchetatorii au mai descoperit alte oase depozitate într-o valiză, precum și un borcan care conținea o inimă. Specialiștii încearcă să stabilească dacă organul este de origine umană sau animală.
Polițiștii au confiscat, de asemenea, computerul suspectului, mai multe laptopuri, tablete, telefoane mobile și suporturi de stocare a datelor.
În timpul audierilor, bărbatul a recunoscut că a coleționat membre ale corpului uman, menționând că era atras de ele. Potrivit anchetatorilor, suspectul a declarat că a preparat mâncare folosindu-le și că le-a consumat.
Autoritățile îl cercetează în prezent pentru utilizarea ilegală a cadavrelor umane.
Poliția susține că bărbatul, care lucrează ca infirmier într-un spital, este pasionat de anatomie și patologie și obișnuia să disece animale.
Anchetatorii suspectează că acesta a obținut o parte dintre rămășițele umane prin intermediul activității sale din spital și prin dezgroparea unor cadavre din cimitire abandonate aflate pe teritoriul Ungariei și Slovaciei.
Toate rămășițele descoperite vor fi analizate de experți medico-legali pentru a le stabili proveniența. Poliția a precizat că, în funcție de rezultatele investigațiilor, lista acuzațiilor formulate împotriva suspectului ar putea fi extinsă.
