Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

UPDATE. Medalie de bronz pentru România la Mondiale, în proba de dublu rame feminin și alte două echipe calificate pentru JO 2024

Sportivele române Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au câştigat medaliile de bronz în proba de dublu rame feminin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad.

Româncele au fost cronometrate cu timpul de 07 min 24 sec 33/100, fiind devansate în finală de olandezele Ymkje Clevering, Veronique Meester, 07 min 20 sec 52/100, şi de australiencele Jessica Morrison şi Annabelle McIntyre, 07 min 22 sec 90/100.

Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel îşi asiguraseră deja calificarea la JO 2024.

Sâmbătă alte patru echipaje româneşti se vor bate pentru medalii la Mondialele de la Belgrad.

România a obţinut patru medalii de aur la Mondialele de la Racice (Cehia), anul trecut, prin Ionela Cozmiuc, la simplu vâsle feminin, categorie uşoară, prin echipajul masculin de dublu rame, alcătuit din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş) şi opt plus unu feminin (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş. Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu, Victoria-Ştefania Petreanu).

Alte două echipej româneşti s-au calificat la JO 2024

Echipajele masculine de patru rame şi patru vâsle au obţinut, sâmbătă, calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, după ce au câştigat Finalele B din cadrul Campionatelor Mondiale de canotaj de la Belgrad.

La patru rame masculin, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci au câştigat Finala B cu timpul de 06 min 03 sec 08/100, ocupând astfel locul 7 în clasamentul general al acestei probe.

În proba masculină de patru vâsle, Mihai Chiruţă, Andrei Cornea, Ioan Prundeanu şi Florin Enache s-au impus în Finala B cu timpul de 05 min 49 sec 89/100, terminând pe locul 7 la general.

În total, România a calificat până acum opt ambarcaţiuni la JO 2024. România are 34 de sportivi calificaţi la JO de la Paris, dintre care 24 sunt canotori. Şanse reale de a obţine biletele olimpice la Belgrad mai au alte trei bărci şi alţi 20 de canotori.

Sâmbătă vor avea loc şi cinci finale pentru medalii cu prezenţă românească: dublu rame feminin, dublu rame masculin, dublu vâsle feminin, categorie uşoară, patru rame feminin şi patru vâsle feminin.