Salvare contra cronometru în județul Botoșani. Un student la Academia Forțelor Aeriene și tatăl său, pompier, au salvat un adolescent aflat la un pas să se înece în lacul Guranda.
Fără nicio ezitare, cei doi salvatori s-au aruncat în ape până la sosirea echipajelor profesioniste. Copilul a fost dus cu elicopterul la spital, dar se luptă și acum pentru viață, transmite Monitorul de Botoșani.
Atenție urmează informații care vă pot afecta emoțional.
Incidentul s-a produs sâmbătă seara după ce adolescentul a mers la lac să se răcorească. A intrat în apă și, în câteva secunde, a dipărut. Martorii au dat alarma în sat și au sunat la 112. Un pompier și fiul acestuia care locuiesc în apropiere au intervenit imediat.
Dorina Lupu, purtător de cuvânt ISU Botoșani: „Tânărul de 20 de ani, care este și student la Academia Forțelor Aeriene Brașov, a intrat în apă fără să ezite și a reușit să scoată victima la mal. Împreună cu tatăl său a început manevrele de resuscitare, sprijiniți de martori”.
Carmen Răgoșcă, purtător de cuvânt SJA Botoșani: „La fața locului au început manevrele de resuscitare, acestea fiind efectuate sub directa coordonare, prin telefon, a medicului coordonator din dispeceratul integrat. Au fost dirijate și două echipaje: unul de ambulanță din substația Trușești și echipajul de terapie intensivă mobilă de la Botoșani”.
La fața locului a fost chemat și un elicopter SMURD, care l-a preluat pe băiat.
Adolescentul a fost dus la Spitalul Sfânta Maria din Iași in stare foarte gravă, în comă gradul 4.
Cei doi salvatori ai copilului sunt Ștefan Teodorescu Mihai, un student în anul al II-lea la Academia Forțelor Aeriene din Brașov, și tatăl său, pompier în cadrul Gărzii de Intervenție Trușești.
