Aur pentru România la Campionatul European de Judo. Performanța obținută de Asley Gonzalez

Asley Gonzalez a cucerit medalia de aur la Openul European de Judo, organizat la Roma. Sportivul român de origine cubaneză s-a impus la categoria 100 de kilograme, după ce l-a învins în finală pe judocanul britanic Harry Lovell-Hewitt, relatează Agerprres.

Fost campion mondial, Asley Gonzalez a câștigat disputa din optimi împotriva azerului Adil Karimli. În sferturi l-a învins pe italianul Enrico Bergamelli, iar în semifinale a câştigat în faţa germanului Falk Petersilka.

Gonzalez (foto) a câștigat finala europeanului de judo împotriva britanicului Harry Lovell-Hewitt.

Tot la categorioa 100 kg, Eduard Şerban a fost învins în primul tur de italianul Daniele Accogli. La +100 kg, Mircea Croitoru l-a întrecut în optimi pe portughezul Vasco Rompao, însă a pierdut sfertul de finală cu spaniolul Irinel Vasile Chelaru Grigoraş, notează sursa citată.

România, pe locul 10 la judo în ierarhia pe națiuni

Cu o medalie de aur, România s-a clasat pe locul 10 în ierarhia pe naţiuni la Roma. Primul loc a fost ocupat de Franţa, cu 3 medalii de aur, 3 de argint şi 5 de bronz, urmată de Germania, 2-3-1, şi China, 2-1-2, etc.

La competiţie au participat 381 de judoka din 34 de ţări, cinci din România, 220 la masculin şi 161 la feminin.